Jak sprawdzić, ile zatankować? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
11 / 12 / 2023

Jak sprawdzić, ile zatankować?

Dziś opowiem Ci o tym, jak zaprojektować odpowiedni zbiornik. Z wpisu dowiesz się także: skąd wiadomo, że czas zatankować zbiornik na propan, jak wyliczyć, ile LPG ubyło w zbiorniku, a ile w nim pozostało czy jak sprawdzić poziom zapełnienia w zbiorniku podziemnym i naziemnym na propan.

Miejsce na działce

Wśród osób zainteresowanych instalacją zbiornikową jedną z najczęstszych wątpliwości jest miejsce na działce, w którym ma stanąć zbiornik. Klienci nie są pewni, ile metrów trzeba go odsunąć od działki, budynku i innych elementów zabudowy.

Wbrew pozorom wybór miejsca, w którym stanie zbiornik i którędy będzie przebiegała instalacja gazowa, to bardzo ważny aspekt, nad którym trzeba się zawsze mocno zastanowić, zanim zabierzemy się za projektowanie. Przede wszystkim dlatego, że jeżeli zaprojektujemy już zbiornik w danym miejscu i lokalizacja zostanie zaopiniowana przez rzeczoznawcę przeciwpożarowego, to każda zmiana lokalizacji musi być od nowa uzgadniana – a to każdorazowo koszt około 300 złotych. 

W dokumencie, który udostępniam moim klientom, informuję o szczegółach, w tym o strefach bezpieczeństwa, odległościach i innych elementach projektowania. Napisz do mnie, a udostępnię go również Tobie!

Odległości

Zbiornik ma zawsze średnicę 1,25 m, a odległość od granicy czy budynku liczy się zawsze od jego krawędzi. Oznacza to, że żeby zmieścić zbiornik naziemny między granicą działki a domem, potrzebujemy minimum 5,75 m szerokości, a w przypadku zbiornika podziemnego tej samej pojemności już tylko 3,25 m.

Przyszłe plany

Dobierając zbiornik należy  jeszcze pamiętać, że oprócz spełnienia wymogów, dotyczących stanu obecnego, zbiornik będzie także oddziaływał na budowle lub infrastrukturę. Zawsze powtarzam, że gazowników rozstawia się po kątach – mam na myśli to, że zbiornik gazowy projektujemy w miejscu, w którym oddziałuje on najmniej na nasze późniejsze plany. 

Jeżeli planujesz budowę wiaty rekreacyjnej, paleniska, ogniska lub garażu, pamiętaj że zbiornik może stać później w kolizji do takich obiektów. Oczywiście, budowa takiego miejsca nie przechodzi przez żaden urząd, ale sugeruję zdroworozsądkowe podejście do tematu i nie rozpalania grilla czy ogniska w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika. 

Odległość od drogi

Innym częstym pytaniem jest to, jak daleko od drogi może znajdować się zbiornik. Tu trzeba pamiętać, że powinno się unikać tankowania zbiorników z drogi i cysterna powinna zatrzymać się na podjeździe do domu lub na podwórku. Zbiornik powinien znajdować się w odległości około 30 m od miejsca postoju cysterny.

Oczywiście, są cysterny, które posiadają dłuższe węże, ale nie każda firma posiada w swojej flocie takie auto. Pamiętaj też, że wąż gazowy jest ciężki i ciągnięcie go przez zazielenienia może uszkodzić rośliny.

Czy można ot tak zmienić projekt?

Czy da się zmienić już zaprojektowany zbiornik naziemny na podziemny? Dzięki temu, że zbiornik podziemny ma mniejsze strefy zagrożenia niż zbiornik naziemny jest to możliwe, ale wymaga uzgodnienia z projektantem i wykazania jako zmian nieistotna. Do wykonania takich zmian będzie potrzebna jeszcze geologia działki, żeby uniknąć sytuacji, w której zbiornik zostanie podniesiony i wyparty na powierzchnię przez napływające wody gruntowe. Do przeprowadzenia takich zmian będzie również potrzebny zapis w uzyskanych wcześniej warunkach zabudowy, który daje możliwość stosowania zbiorników dowolnego typu. Jeżeli w warunkach uzyskaliśmy zgodę tylko na zbiornik naziemny, będzie potrzeba uzyskać nowe warunki zabudowy.

W przypadku kiedy chcemy zastosować zabieg odwrotny, niestety, ze względu na to że zbiornik naziemny ma większe strefy, musimy robić nowy projekt i ubiegać się o nowe pozwolenie na budowę. 

Jakie jeszcze decyzje musisz podjąć, przed zainwestowaniem w przydomowy zbiornik na propan? Zasubskrybuj mój kanał i kliknij w dzwoneczek, by nie ominęły Cię najciekawsze lekcje, dotyczące LPG.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.