Mity o ogrzewaniu gazowym - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
29 / 04 / 2024

Mity o ogrzewaniu gazowym

Cześć. Dziś napiszę Wam o największych mitach i najczęściej powtarzanych kłamstwach dotyczących gazu płynnego. Zanim to zrobimy, pamiętaj daj suba na moim kanale Lekcje Propan Guru, bo w dalszym ciągu więcej osób oglądających te treści nie subskrybuje. A warto, bo to jedyny kanał o LPG w Europie!

Mit pierwszy: gaz będzie zakazany

Nie ma żadnych przesłanek ku temu, żeby martwić się przyszłością gazu płynnego. Gaz nie będzie zakazany jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Póki co wiemy tylko, że nie będzie można używać gazu jako głównego źródła ciepła, ale będzie można budować systemy hybrydowe, w których gaz będzie wspomagał pompę ciepła lub systemy solarne w dni, w których temperatura zewnętrzna będzie spadała poniżej 7 st. C.

Mit drugi: gaz jest niebezpieczny

To kłamstwo: gaz jest bezpieczny. Niebezpieczni są użytkownicy, którzy używają go niezgodnie z przeznaczeniem oraz dystrybutorzy, którzy sprzedają niesprawne butle. Jednym z takich nieodpowiedzialnych zachowań jest sprawdzanie szczelności otwartym ogniem, przelewanie na własną rękę do kartuszy czy napełnianie butli na stacjach paliw.      

Mit trzeci: gaz jest drogi 

Ogrzewanie gazowe to jedna z najtańszych metod ogrzewania domu. Mit drogiego gazu bierze się z tego, że kiedyś najpopularniejszą metodą współpracy była dzierżawa zbiornika. Dzierżawa charakteryzuje się tym, że cena instalacji, za którą klient “nie płaci” na początku jest po prostu wliczona w cenę gazu i rozłożona na raty. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że wartość tej instalacji jest wliczana w cenę kilkukrotnie. Co to oznacza? Zamiast wydać 15 000 zł na instalację, wydajesz około 40 000 zł więcej, tylko że w ciągu trwania całej umowy, ale wydaje ci się, że na gaz, który wcale tyle nie kosztuje.  Więcej informacji na ten temat znajdziecie w tym odcinku.

Mit czwarty: zbiorniki podziemne trzeba odkopać do rewizji wewnętrznej co 10 lat.

Nic z tych rzeczy. Takie postępowanie wiązałoby się z ryzykiem uszkodzenia zbiornika i ogromnymi kosztami.  Podziemny zbiornik na LPG do próby ciśnieniowej  i rewizji wewnętrznej wystarczy opróżnić z gazu. Badanie odbywa się endoskopem. Mówię o tym w odcinku, do którego odnośnik znajdziesz tutaj.

Mit piąty: zbiornika nie można opróżnić do zera

Można. Ja opróżniłem swój zbiornik do zera i po zatankowaniu gazu wystarczyło zresetować kocioł. Wszystko było ok.

Mit szósty: 1% w zbiorniku o pojemności 2700 litrów to nie 27 litrów. 

Czy 1% gazu w zbiorniku to 27 litrów? Oczywiście! Nie ma innej opcji, a wciąż są osoby które mówią, że jest inaczej.

Mit siódmy: Nowy podatek ETS-2 zabije rentowność gazu

Nowy podatek ETS-2 sprawi, że ogrzewanie będzie nieopłacalne? To bzdura! Od 2027 roku opłata ma wynosić 40 euro za każdą wyprodukowaną tonę CO2. Dom o powierzchni 150 m2 wyprodukuje około 3 ton.

Oznacza to, że opłata dla takiego gospodarstwa domowego to jakieś 120 euro, czyli na 13.03.2024 roku to około 500 złotych rocznie.

Mit ósmy: Warto wydzierżawić zbiornik, bo wtedy firma wydzierżawiająca zajmuje się UDT-em.

Ani się nie opłaca, ani nie warto. Kontakt z UDT to bułka z masłem, urzędnicy są pomocni a opłaty niskie. mówię o tym w specjalnym odcinku i potwierdza to większość użytkowników  zbiorników.

A Ty, jakie bzdury słyszałeś na temat LPG? A może słyszałeś jakiś news i chcesz go zweryfikować? Daj znać w komentarzu!

Cześć!

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.