Ile kosztuje i z czego składa się instalacja zbiornikowa do ogrzewania budynku? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
06 / 05 / 2024

Ile kosztuje i z czego składa się instalacja zbiornikowa do ogrzewania budynku?

Ile kosztuje i z czego składa się instalacja zbiornikowa do ogrzewania budynku?

Jeśli znasz mój wpis o tym, że gaz jednak nie będzie zakazany, to wiesz, że dalej warto inwestować w ten sposób ogrzewania budynku. Teraz pewnie zastanawiasz się, ile to kosztuje. Czytaj do końca i dowiedz się, jak zaoszczędzić ze mną kilka tysięcy złotych.

Na pewno darmowe będzie kliknijcie like i subskrypcja kanału, dzięki czemu moje treści trafią do szerszej publiczności, a Ty zyskasz mój respekt i powiadomienia o najnowszych treściach. Proszę, zrób to teraz i przechodzimy do sedna. 

Jaki jest koszt zbiornika?

Decydując się na powierzenie wykonania instalacji gazowej, weź pod uwagę doświadczenie, dostępność i słowność firmy. Zadzwoń, sprawdź opinie i zobacz, która doradza i faktycznie chce rozwiązać twój problem, a która wciska na siłę swoje usługi. 

Dla potrzeb odcinka weźmiemy pod uwagę podziemny zbiornik o pojemności 3600 litrów. Wszystkie ceny to ceny brutto.

Największym obciążeniem finansowym w tym przypadku jest zbiornik. To koszt 12 tysięcy złotych.

W skład tej ceny wchodzi sam zbiornik z podstawową, armatura, a w przypadku zbiornika podziemnego plastikowy komin/wieko/studia – nazywaj to jak chcesz.

Do zbiornika należy dokupić zestaw przyłączeniowy z reduktorami i skrzynką gazową oraz rurą gazową. Na co zwrócić uwagę? 

Jak zaoszczędzić na zasypce?

Jednym z ważnych elementów jest rura wykorzystana do instalacji. W jednym z poprzednich odcinków mówiłem o tym, że ja stosuję rurę RC – droższą, ale dużo wytrzymalszą i taką, która nie wymaga żwirowej zasypki, przez co jest łatwiejsza i szybsza w montażu. A dzięki temu, że można ją zasypywać rodzimym gruntem, jest ostatecznie tańsza, biorąc pod uwagę całość. Co do ceny, ja stosuję ryczałt dla każdej instalacji, ale na rynku możecie się spotkać z wyceną za metr bieżący. 

Skrzynka gazowa – jaka?

Kolejna rzecz to skrzynka gazowa. Zapytaj o dostępne kolory, bo może da się zastosować taki, który będzie Ci pasował do elewacji lub  drzwi okien i tak dalej. Możesz też mieć wpływ na materiał, z którego jest wykonana. Osobiście proponuję trzy rodzaje: plastikową, metalową lub ze stali nierdzewnej. Zwróć uwagę też na jej rozmiar – mała skrzynka może wydawać się bardziej estetyczna, ale bardzo utrudnia pracę serwisantowi. 

Czy istnieje najlepszy reduktor?

Na rynku dostępnych jest również kilka rodzajów reduktorów. Rozstrzyganie, które są lepsze, nie ma większego sensu. Znajdziemy fanów każdej marki, tak jak przy samochodach. Według mnie najważniejsze jest to, żeby na reduktorze znajdował się manometr i żeby posiadał możliwość regulacji ciśnienia. 

Ile dasz za uziemienie?

W zależności od projektu dopuszcza się uziemienie otokowe bądź szpilkowe. Niestety, z doświadczenia wiem, że jest to element, na którym najczęściej oszczędzają firmy wykonujące instalacje. Często kiedy wymieniamy zbiorniki dzierżawione na takie kupione na własność, okazuje się, że instalator wbił tylko bednarkę w ziemię i wystawił protokół uziemienia. Pamiętaj, żeby za każdym razem być przy pomiarach i wymagać od instalatora skutecznej próby uziemienia.

Koszt tych wszystkich elementów razem z montażem i wykonaniem prób szczelności i uziemienia to 3 tysiące złotych. 

Cena fundamentów i prac ziemnych

Zbiornik trzeba postawić na fundamencie, który możesz wylać samodzielnie lub zakupić prefabrykat. Ja jestem zwolennikiem prefabrykatu, zwłaszcza w przypadku zbiornika podziemnego. Jeżeli chcesz samodzielnie wykonać zbrojoną płytę fundamentową w wykopie, jest ryzyko że ściany będą się osypywać i będziesz miał dużo więcej pracy. innym ryzykiem jest to, że podjęcie się tej pracy w okresie ulewnych deszczy lub w miejscu, w którym niespodziewanie występują wysokie wody gruntowe, może zniweczyć cały trud. Wylewanie płyty fundamentowej jest tym bardziej nieopłacalne, że koszt prefabrykatu to od 950 do 1 tysiąca złotych, a wylania jej z robocizną raczej nie uda się zrobić taniej.

Kolejna rzecz do zrobienia to prace ziemne. Sugeruję zawsze zrobić je we własnym zakresie na dzień lub dwa przed przyjazdem zbiornika i płyty, żeby upewnić się, czy na pewno wody gruntowe nie zrobią psikusa w trakcie eksploatacji. Koszt takich wykopów to 1200 złotych.

Omawiam dziś zbiornik podziemny, więc jako ochronę antykorozyjną sugeruję zastosować ochronę katodową, której koszt dostarczenia i wykonania to 1100 złotych.

To, jak prawidłowo wykonać ochronę katodową, omówię już niedługo, więc zasubskrybuj kanał, żeby Cię to nie ominęło. 

Projekt instalacji i kierownik budowy – za ile?

Kolejnym znaczącym kosztem jednostkowym jest projekt instalacji wewnętrznej i zewnętrznej. Za takie opracowanie zazwyczaj należy zapłacić do 2 tysięcy złotych. W skład tej ceny wchodzi inwentaryzacja, konsultacje i uzgodnienia ze strażakiem i uzyskanie pozwolenia na budowę oraz ewentualne poprawki. 

Jeżeli budujesz dom to prawdopodobnie taniej od zlecania projektu firmie montującej zbiornik, wyjdzie Ci zlecenie tego projektantowi, który wykonywał projekt domu. Zwyczajowo takie zmiany nanosi się za około od 500 do 800 złotych. Czyli oszczędzasz tu co najmniej 1000 złotych, a to jeszcze nie koniec. Przeczytaj wpis do końca i zgarnij kod rabatowy.

Ta sama zasada tyczy się kierownika budowy. Najlepiej jest go zatrudnić samemu, zamiast  brać firmę wykonawczą z kierownikiem. Dlaczego? Kierownik budowy powinien działać w Twoim interesie. Jeżeli będzie to człowiek firmy wykonującej instalacje może nie być do końca obiektywny. A przecież ważne jest, żeby dopilnował Twojego interesu, prawda? Jeżeli zdecydujesz się na mojego kierownika budowy, koszt wyniesie 1 tysiąc złotych. 

Całkowite koszty i niespodzianka

Przygotuj się również na opłaty związane z UDT – czyli w tym przypadku dwukrotnie zapłacisz po 300 złotych.  W przypadku zbiornika naziemnego jest to tylko jednorazowa opłata 300 złotych i opłaty za prace geodezyjne, które mogą wynieść od 300 do 600 złotych.

Ostatnim składnikiem oferty jest koszt dojazdu. Tu sprawa wygląda bardzo indywidualnie.

Całkowity koszt inwestycji w zbiornik podziemny o pojemności 3600 litrów pod klucz to 20 tysięcy złotych. 

Dla pierwszych 10 osób, które zgłoszą się do mnie z hasłem “januszebiznesu” przygotowałem specjalny, 12% rabat na wszystkie zbiorniki. Napisz maila – czekam!

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.