Czy Twój dostawca LPG robi Cię w konia?
Dziś opowiem Ci o tym, jak sprawdzić, czy Twój dostawca gazu nie robi Cię w konia. Zamawiasz gaz od nowego dostawcy i chcesz sprawdzić, czy dostarcza Ci propan najwyższej jakości? Bardzo łatwo możesz to sprawdzić.
Po pierwsze: poproś o certyfikat jakości. To podstawa.
Po drugie: na każdym bilecie tankowania znajdują się informacje, takie jak ilość wydanych litrów, ilość wydanych kilogramów i średnia temperatura gazu.
Co można wyciągnąć z takich informacji? Na przykład zawartość propanu w mieszance, którą dokładnie określa tabela, według której kalibrowane są później urządzenia wydawcze.
Z tabeli jasno wynika, że mieszanka o zawartości propanu powyżej dziewięćdziesięciu procent powinna w temperaturze dwudziestu stopni mieć gęstość około pół kilograma na litr gazu. Jeżeli wskazanie z systemu wydawczego jest inne, porozmawiaj o tym ze swoim dostawcą.
Inną metodą, mniej dokładną a bardziej organoleptyczną, jest badanie koloru płomienia na kuchence lub we wzierniku w kotle gazowym. Niebieski płomień oznacza czysty propan, odcienie pomarańczowego i żółtego mogą oznaczać domieszkę butanu lub złe dobrane dysze.
Istotne jest też sprawdzenie ciśnienia gazu na zbiorniku. Dla zbiornika podziemnego wynosi ono zazwyczaj w granicach pięciu atmosfer, a naziemnego od trzech i cztery dziesiąte atmosfery w mrozach do jedenastu bar w upały.
Skąd te różnice? Tego dowiesz się w następnych odcinkach.
A jeśli chcesz wiedzieć więcej o LPG dla domu, zasubskrybuj mój kanał, klikając w dzwoneczek. Zachęcam również do zadawania pytań na temat tego, jak sprawdzić uczciwość dostawcy w komentarzach.
Tabela o której mówimy w filmie:
Tomasz Szultka
CEO / bloger / specjalistaNazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.
Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!