Dlaczego kotłowni na propan nie można zbudować w piwnicy? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
14 / 10 / 2023

Dlaczego kotłowni na propan nie można zbudować w piwnicy?

Cześć. Dziś opowiem Ci o tym, dlaczego kotłowni na propan nie można zbudować w piwnicy. Zacznijmy od podstaw.

Propan to gaz cięższy od powietrza. W razie rozszczelnienia instalacji opada i gromadzi się przy posadzce. Na otwartym terenie płoży się przy ziemi. Kiedy wylatujący z instalacji, skumulowany gaz zetknie się z ładunkiem elektrycznym lub elektrostatycznym, może dojść do zapłonu lub wybuchu. Wyobraź sobie, co stałoby się, gdyby wydarzyło się to w piwnicy lub w pomieszczeniu z kanałem samochodowym czy zagłębieniem w posadzce.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników ustawodawca słusznie przewidział takie sytuacje – choć zdarzają się niezwykle rzadko. Tak skonstruowano więc prawo, aby montaż kotłów w pomieszczeniach, w których posadzka znajduje się poniżej poziomu gruntu, był z punktu widzenia przepisów praktycznie niemożliwy bez dużej ingerencji w budynek i jego otoczenie.

A co zrobić, kiedy w całym budynku nie ma miejsca na kocioł gazowy? Można wybrać jakiekolwiek pomieszczenie:

  • którego posadzka nie znajduje się poniżej poziomu gruntu,
  • w którym nie ma klatki schodowej w dół oraz kratek ściekowych,
  • i w którym jest możliwość zamontowania klatki wentylacyjnej.

Przyda się też dostęp do komina. Kubatura takiego pomieszczenia powinna być większa niż 6,5 m3.

Wizja szukania i dostosowywania takiego pomieszczenia może być męcząca. Nie zawsze się da. Wtedy z pomocą przychodzą nam kotły zewnętrzne, które można zamontować przy obiektach o różnym przeznaczeniu, takich jak kotłownie miejskie, domy jednorodzinne, obiekty sportowe, handlowe i budynki wielorodzinne.

Dodatkowo kotłownie tego typu generują oszczędności na etapie budowy. Są wyłączone z przepisów o kotłowniach, więc zajmują jedynie kilka metrów kwadratowych na działce lub dachu. Mogą być także powieszone na ścianie budynku.

Gdzie te oszczędności? Kotłownia w budynku wiąże się z tym, że trzeba wziąć także pod uwagę:

  • wysokość budynku,
  • koszt wykonania posadzki,
  • drzwi przeciwpożarowe z klamką antypaniczną,
  • okno przeciwpożarowe,
  • wentylację,
  • komin.

Tych wydatków nie ponosi się przy kotłowni zewnętrznej.

Przy kotłowni na zewnątrz nie jest wymagana także detekcja gazu, która wiąże się z kosztem na poziomie od 4000 złotych. Czas realizacji inwestycji jest przy tym minimalny. Przy rozwiązaniach pudełkowych to coś na zasadzie klocków Lego, które składa się w kilku prostych krokach.

Dla deweloperów, inwestorów i architektów takie rozwiązanie ma jeszcze jeden, ogromny plus – kotłownie nie zajmują miejsca w budynku, które można wykorzystać na co innego i zarobić jeszcze więcej.

Podsumowując: kotłowni na propan nie można montować w piwnicach ze względu na to, że LPG jest cięższy od powietrza. Można tę przeszkodę łatwo pokonać: wybierając inne pomieszczenie w budynku, które spełnia warunki lub stosując kotłownię zewnętrzną.

Mam nadzieję, że dzisiejsza Lekcja rozwiała Twoje wątpliwości i odpowiedziała na pytanie, dlaczego kotłowni na propan nie można zbudować w piwnicy. Jeżeli oglądasz Lekcje Propan Guru na YouTube, a temat jest dla Ciebie interesujący, podrzuć go znajomym i zasubskrybuj kanał, klikając w dzwoneczek.

A jeśli masz pytanie dotyczące możliwości montażu instalacji gazowej u Ciebie, skontaktuj sie ze mną. Umówimy się na konsultację, podczas której doradzę Ci, jaki zbiornik wybrać i policzę, ile będzie kosztowało Cię ogrzewanie gazowe w Twojej firmie lub w domu.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.