Dofinansowania do instalacji gazowej. Czy w ogóle istnieją? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
13 / 09 / 2023

Dofinansowania do instalacji gazowej. Czy w ogóle istnieją?

Dziś opowiem Ci o tym, o ile spadną Twoje rachunki, jeśli wspólnota lub spółdzielnia zdecyduje się na przejście z ciepła z ciepłowni na propan. Omówię koszty takiego przejścia, potencjalne dofinansowania oraz szacunkowy zwrot z przeciętnej inwestycji. Jeśli widzisz, że zmiana ta może być korzystna dla Ciebie i Twoich sąsiadów, wyślij link do filmu do zarządcy lub spółdzielni.

Przejście na ogrzewanie gazem płynnym to inwestycja w niskie rachunki, zdrowie i ekologię. A jakie są rzeczywiste koszty? Jaki jest koszt projektu, pozwoleń i budowy?

Kotłownia zewnętrzna dla budynku wielorodzinnego, ze zbiornikiem pozwalającym na zabezpieczenie gazu na cały rok to koszt w wysokości około 100 złotych za projekt.

Przyłącza i wykonanie instalacji może wahać się w zależności od wielkości budynku i pracy, którą trzeba włożyć w realizację inwestycji.

Czy przejście na ogrzewanie gazem płynnym można sfinansować dotacją?

Przykładowo jedna z takich realizacja kosztowała mieszkańców 160 tysięcy złotych netto, z czego część pokryła dotacja Moje Mieszkanie.

Z tego dofinansowania jeszcze w tym roku będą mogły skorzystać bloki wielorodzinne, które chcą zrezygnować z kotłowni węglowych.

Jak szybko można oczekiwać zwrotu z inwestycji w ogrzewanie gazem płynnym?

Nawet bez finasowania z zewnątrz instalacja na propan w zabudowie wielorodzinnej spłaca się nawet po 3 latach w różnicy na rachunkach za energię.

Jak zaplanować budżet na przejście na ogrzewanie gazem płynnym?

Na ogrzewanie propanem należy założyć od 25 do 40 zł za metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni rocznie. Jeżeli masz mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych, nie zapłacisz za ogrzewanie więcej niż dwa tysiące złotych rocznie.

Ogrzewanie gazem płynnym to inwestycja, która może przynieść znaczne oszczędności w długim terminie. Kończy się też czas użytkowania przestarzałych ciepłowni – warto więc podjąć mądrą i świadomą decyzję, z korzyścią dla całej wspólnoty.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o o oszczędnościach związanych z przejściem na ogrzewanie propanem, zasubskrybuj mój kanał, klikając w dzwoneczek. Zachęcam również do zadawania pytań na temat LPG dla bloków w komentarzach.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.