Ile tracisz na dzierżawie zbiornika? Tajemnice branży - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
08 / 07 / 2024

Ile tracisz na dzierżawie zbiornika? Tajemnice branży

Mówię o tym i mówię – i będę jeszcze mówił przez kolejne lata, dopóki ostatni klienci nie zrezygnują z tej formy inwestycji. Chociaż wydaje się już, że powszechnie wiadomo, że  dzierżawienie zbiornika się nie opłaca, to dalej jest to jedna z najczęstszych form współpracy firm produkcyjnych z dostawcami gazu.

Mimo że na pierwszy rzut oka ta propozycja współpracy wydaje się atrakcyjna: bo nie musisz inwestować pieniędzy w instalację gazową i kontakt z UDT pozostaje po stronie dostawcy, to rzeczywistość wcale nie jest taka kolorowa. Co roku razem z moją firmą wymieniamy kilkanaście instalacji przemysłowych z dzierżawionych na własne. A to błędy, których świadomy biznesmen powinien uniknąć. Dziś opowiem ci o tym, dlaczego klienci wciąż je popełniają.

Koszt zakupu gazu

Po pierwsze: koszt zakupu gazu jest dużo niższy, kiedy posiadasz zbiorniki na własność, bo możesz sam wybierać dostawcę. To ty decydujesz, czy kupujesz ode mnie, czy od gazyliona innych podmiotów. Masz więc możliwość negocjacji ceny i terminu dostawy. W każdej chwili możesz zmienić dostawcę na innego, jeżeli nie odpowiada Ci termin płatności, termin realizacji zamówień, jakość gazu, kontakt z klientem, sposób fakturowania czy inne wartości, które są dla ciebie ważne. W razie kryzysu w Twojej firmie możesz też nie kupować gazu w ogóle – przerwanie produkcji na jakiś czas czy zupełna rezygnacja nie generuje żadnych kosztów. Zbiornik i instalacja po prostu dalej stoją i czekają, aż wznowisz produkcję.

Oczywiście, wiąże się to z dużym kosztem na początku inwestycji – dzierżawa tylko wydaje się fajna, bo na start wydaje się najtańsza – ale nie daj sobie mydlić oczu. Zawsze możesz zbiornik wyleasingować lub wziąć w kredyt, co rozłoży płatność za instalację. I będzie to dużo mniej kosztowny sposób niż sztucznie podwyższona cena gazu od dzierżawcy. W mojej  historii spotykałem się z instalacjami, do których gaz był dostarczany nawet o złotówkę drożej niż cena rynkowa – i to nawet mimo znacznych ilości zakupowych. 

Zawyżona cena gazu

Powinieneś wiedzieć, że większość firm dzierżawiących zbiorniki posługuje się prostym kalkulatorem do obliczania opłacalności inwestycji. Mianowicie kalkulator ten zakłada zwrot z inwestycji na kliencie od 3 do 4 lat w związku z zawyżoną ceną gazu. Więcej w odcinku na ten temat na moim kanale Lekcje Propan Guru.

Analogicznie to klient, decydując się na własny zbiornik, po 3 lub 4 latach spłaca inwestycję – oszczędza na kosztach w stosunku do innych źródeł energii z paliw kopalnych – i staje się właścicielem zbiornika już na zawsze. To z kolei powoduje że przez cały okres użytkowania amortyzujesz całą instalację, a  w razie, kiedy zmienisz technologię, przestaniesz korzystać z LPG to możesz sprzedać elementy instalacji po cenie około 70% wartości zakupu. Oczywiście, nie wlicza się w to ceny projektu instalacji, która jest w ziemi. Sprzedaży mogą podlegać jedynie zbiorniki, parowniki i ewentualne systemy telemetrii i tym podobne. W przypadku dzierżawionych zbiorników, mimo że przez 4 lata użytkowania zapłaciłeś podobną wartość do dostawcy, to po rozwiązaniu umowy zbiorniki nie należą do ciebie i należy je oddać.

Dzierżawa nie jest opłatą ratalną. Nie jest odroczoną płatnością za dostarczone zbiorniki. Jeżeli będziesz używać ich dłużej niż 10 lat, to tak naprawdę przepłacisz w cenie gazu ich wartość kilkukrotnie. Znam przypadki, w których klienci zostawiali u dostawcy nawet 200 000 złotych rocznie – były to po prostu nadwyżki w cenie gazu, których można by uniknąć, inwestując we własne zbiorniki.  

Drogie parowniki

Ważnym aspektem jest też to, że jeżeli posiadasz instalację z parownikiem to dostawca gazu i tej instalacji będzie dążył do tego, żeby za wszelką  cenę zamontować u Ciebie najtańszy parownik elektryczny. Tani w zakupie równocześnie  powoduje masę kosztów stałych po Twojej stronie. Do odparowania gazu potrzebne jest ciepło, wytwarzane przez prąd. Na każde 100 kilogramów wydajności parownika potrzebujesz aż 8 kW prądu. Jeżeli posiadasz instalację o mocy 3 MW to zapotrzebowanie na gaz wynosi około 300 kg. Dla takiej instalacji potrzebujesz przyłącza energetycznego o mocy 24 kW. To zaś generuje olbrzymie koszty stałe, z których nie możesz zrezygnować w trakcie przestoju.

Pamiętaj, że parownik jest kluczowym elementem instalacji.  Dobór parownika jest dużo bardziej istotny niż wszystkie inne pozostałe parametry. Firmy które dzierżawią instalacje bardzo często oszczędzają, dając chociażby pojedyncze linie redukcyjne. W razie awarii jednego z reduktorów, cała linia produkcyjna staje. 

Ile kosztuje zbiornik? To zależy – link do oferty mojej firmy znajdziesz TUTAJ. A jeśli chcesz mieć je taniej o 10 procent, skorzystaj z rabatu na hasło “NigdyWięcejDzierżawy”, które podasz przy rozmowie z jednym z moich handlowców.

To tyle na dziś, cześć!

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.