Kłopoty z Czystym Powietrzem: Dlaczego dofinansowania mogą być cofnięte? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
12 / 08 / 2024

Kłopoty z Czystym Powietrzem: Dlaczego dofinansowania mogą być cofnięte?

Czy słyszeliście już o tym, że prawdopodobnie część osób, które dostały dofinansowanie na czyste powietrze będzie musiała je zwrócić? Mówimy o ogromnych kwotach wydanych przez prosumentów na pompy ciepła, które właśnie są kwestionowane ze względu na nieuczciwych sprzedawców. Czytajcie dalej, bo sprawa jest naprawdę gorąca.

Manipulacje producentów pomp

Jakiś czas temu bardzo głośnym echem odbił się mój materiał na temat pomp ciepła i ich wad w porównaniu do ogrzewania gazowego. Mówiłem wtedy o tym, jak duże rachunki mogą generować niektóre z pomp ciepła. Okazuje się, że te wysokie rachunki to nie są jakieś widzimisię czy wyssane z palca dane, jak mi wtedy zarzucano. Dziś jest bowiem coraz głośniej o manipulacjach, jakich dopuścili się producenci pomp ciepła w kwestiach sprawności energetycznej swoich urządzeń. Co ciekawe, sprawa dotyczy nie tylko chińskich urządzeń. Wśród producentów, którzy oszukali swoich klientów znajdują się też topowi dostawcy tych urządzeń. 

Zwrot dofinansowania? 

Co gorsza, może okazać się,  że już niedługo część z osób, które uzyskały dofinansowanie z czystego powietrza, może być zmuszona do oddania go. Dlaczego tak się dzieje? Co się wydarzyło? Okazuje się, że większość pomp – nawet tych, które znajdują się na liście ZUM czyli zielonych urządzeń i materiałów ministerstwa klimatu i środowiska – nie spełnia norm środowiskowych. Jak podaje business Insider, UOKIK przeprowadził kontrolę kilkudziesięciu producentów pomp ciepła. Okazało się, że ponad 90 procent z kontrolowanych pomp miały przekłamanie we wskaźniku COP. Ma to ogromny wpływ na wasze rachunki. Są znacząco wyższe, niż obiecywali sprzedawcy.  

W maju ministerstwo poinformowało, że dotacje do pomp ciepła z programu czyste powietrze będą wypłacane tylko dla urządzeń z listy ZUM. A potem termin ten przesunięto na koniec roku. Link znajdziecie TUTAJ. Ale czy można jej wierzyć i czy znowu nie pojawią się na niej przekłamania?

Na razie wiadomo tylko tyle, że niektórzy producenci nie są w stanie dostarczyć odpowiednich kart specyfikacji technicznej do ministerstwa, więc termin zamykania listy ZUM został ponownie wydłużony – tym razem do końca roku. Według mnie producenci NADAL nie są w stanie zagwarantować spełnienia norm środowiskowych, oczekiwanych przez ministerstwo, więc proces się wydłuża. A co w ogóle powinny wyglądać te wskaźniki?  

Wskaźnik COP

Żeby dane urządzenie znalazło się na liście,  musi wykazać się odpowiednim wskaźnikiem COP.
Co to jest wskaźnik COP?

COP to skrót od angielskiego „Coefficient of Performance” (Współczynnik Wydajności). To wskaźnik, który mówi nam, jak efektywnie pompa ciepła przekształca energię elektryczną w ciepło. 

Przykład:

Wyobraźmy sobie, że nasza pompa ciepła ma COP równy 4 przy temperaturze zewnętrznej równej pięć stopni Celsjusza  i temperaturze zasilania 30°Celsjusza. Oznacza to, że gdy pompa zużyje jedną kilowatogodzinę energii elektrycznej, wygeneruje 4 kilowatogodziny ciepła.

 Jak to sprawdzić?

Aby upewnić się, że pompa rzeczywiście osiąga deklarowane parametry, potrzebne są dwa rodzaje liczników: do pomiaru zużycia energii elektrycznej oraz do pomiaru ciepła. W odpowiednich warunkach temperaturowych, mierząc zużycie energii i produkcję ciepła, możemy zweryfikować, czy COP jest zgodny z deklaracją producenta.

Zmienność COP

COP nie jest stałą wartością – zmienia się w zależności od temperatury zewnętrznej oraz temperatury zasilania. Im cieplejsza jest temperatura, tym wyższy jest COP, a im chłodniejsza – tym niższy. Producent dostarcza tak zwaną krzywą charakterystyki COP, która pokazuje, jak wskaźnik zmienia się w różnych warunkach.

Co się stanie, gdy COP jest zawyżony?

Wyobraźmy sobie, że dokumentacja pompy ciepła podaje COP równy 4, ale w rzeczywistości wynosi on tylko 2. Oznacza to, że do wyprodukowania 4 kilowatogodzin ciepła pompa zużyje 2 kilowatogodziny energii elektrycznej, a nie 1 kilowatogodzinę, jak deklarowano. W efekcie nasze rachunki za ogrzewanie mogą być dwukrotnie wyższe, niż oczekiwaliśmy.

Przykładowo:

Jeśli normalnie zapłacilibyśmy 5000 złotych za sezon ogrzewania, z niższym COP może to być nawet 10 tysięcy złotych. Co gorsza, jeśli nasz dom jest słabo ocieplony lub mamy grzejniki wymagające wyższych temperatur, zużycie energii może być jeszcze większe.

Propan nie generuje takich kosztów. Gaz jeszcze przez lata nie będzie zakazany więc zasubskrybujcie ten kanał i zobaczcie, jak tysiące użytkowników LPG co roku oszczędza dzięki tej metodzie ogrzewania. 

Jak uniknąć problemów?

Po pierwsze: upewnijcie się, że pompa ciepła posiada odpowiednie certyfikaty i że parametry COP są rzetelnie potwierdzone.Jeżeli macie pompę ciepła, która generuje koszty wyższe niż spodziewane to nie dajcie się zwieść, jeśli producent twierdzi, że problem leży w Twoim domu, a nie w urządzeniu.

COP to kluczowy wskaźnik efektywności pompy ciepła, który wpływa na koszty ogrzewania. Ważne jest, aby COP był zgodny z deklaracją producenta, dlatego zawsze sprawdzajcie certyfikaty i dokładnie analizujcie parametry urządzeń, które zamierzacie kupić.

Jak to się ma do Czystego Powietrza i zwrotu dofinansowania?
Przecież na podstawie wskaźnika COP jest przyznawana dotacja z programu Czyste Powietrze. I tu  zaczyna się robić ciekawie w kontekście zwrotu dofinansowań, bo podstawą do wypłacenia środków z programu było osiągnięcie odpowiedniej sprawności energetycznej, której nie udało się zrealizować. Może się więc okazać, że tysiące osób, które zdecydowały się na pompy ciepła będzie zmuszonych do oddania dofinansowania ponieważ zamontowali – nawet jeśli nie celowo – urządzenia, które wcale nie są tak ekologiczne i ekonomiczne, jak miały być.

Na dziś nie znalazłem informacji którzy producenci są objęci badaniem UOKIK i jak podejdzie do tego ministerstwo klimatu i środowiska w kwestii zwrotu dofinansowania. Jeśli tylko coś się pojawi to na pewno dam znać.

Jeżeli więc nie chcecie dać nabić się w butelkę to zdecydujcie się na gaz płynny. Kotły kondensacyjne to sprawdzona i tania technologia która jest już przebadana i funkcjonuje poprawnie, zgodnie z deklaracjami producentów. Zdecydujcie się na stabilne i pewne źródło ciepła.

Tymczasem zostawcie suba na moim kanale, żeby być na bieżąco nie tylko w temacie LPG.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.