Oferta nie do odrzucenia: kogeneracja na propan!
Dziś chciałbym opowiedzieć Ci o swego rodzaju ofercie mafijnej dla przedsiębiorstw, dla których zmorą są ceny energii elektrycznej i ciepła, a o której mało kto wie.
Czego nie wiesz o LPG?
W poprzednich wpisach tłumaczyłem, jak wykorzystywać LPG oraz o tym, że stosuje się go w fermach, suszarniach zbożowych, w domach, w firmach, fabrykach i wielu innych miejscach, głównie w celu wytworzenia ciepła. Ale czy wiesz, że LPG można wykorzystać też… do tworzenia prądu? Jak dzięki tej wiedzy zaoszczędzić nawet kilka milionów złotych w mniej niż rok?
Jak wytworzyć prąd z LPG?
Do wytworzenia prądu z LPG służą silniki kogeneracyjne. Z około 330 litrów propanu są one wstanie wytworzyć 85 kWh energii elektrycznej i 1202 kWh energii cieplnej.
Co to oznacza i dlaczego to oferta mafijna – naprawdę nie do odrzucenia?
Silnik kogeneracyjny to bardzo wydajne urządzenie, które podczas spalania gazu wytwarza energię elektryczną. Silnik chłodzony jest cieczą, której ciepło musimy później wykorzystać w procesach technologicznych. Dlaczego MUSIMY? Bo w przeciwnym wypadku do chłodzenia trzeba użyć kolejnej energii, co negatywnie wpływa opłacalność takiej inwestycji.
Ciepło możemy wykorzystać do produkcji pary technologicznej, jak i ciepłej wody. Wszystko zależy oczywiście od charakterystyki przedsiębiorstwa i jest to bardzo indywidualna sprawa.
Ile kosztuje prąd z LPG?
W prawym górnym roku mojej strony sprawdzisz aktualną cenę gazu. W dniu nagrywania odcinka na ten temat pakiet 850 kWh energii elektrycznej i ponad 1 MW ciepła to koszt zaledwie 627 zł.
Oczywiście, nie każda fabryka czy ciepłownia może zastosować kogenerację. Chętnie sprawdzę, jak wygląda to u Ciebie. Potrzebne jest nam przede wszystkim stałe źródło odbioru ciepła. Mówi się także, że korzystnym jest, aby taki silnik pracował przez minimum 8000 mtg rocznie. Przy takim obciążeniu zwrot z inwestycji osiąga się nawet w 8 miesięcy – ale nie jest to wymóg. Przy obecnych cenach prądu, nawet jeśli Twoja fabryka pracuje na dwie zmiany, warto sprawdzić, czy nie opłacałoby się zamontować kogeneracji.
Zablokowanie ceny energii
Dzięki kogeneracji opartej na LPG w formule gwarantowanej możesz wybraną cenę energii zablokować na rok. Osiągając pewne pułapy wykorzystania ciepła z kogeneracji można ubiegać się o premie kogeneracyjną, która jest swego rodzaju zachętą do inwestycji w ekologiczne rozwiązania.
Skontaktuj się ze mną – dobierzemy takie rozwiązanie, żeby w 100% wykorzystać potencjał kogeneracji i aby inwestycja przynosiła Ci ponad 100 zł zwrotu za każdą wyprodukowaną MWh energii elektrycznej.
Bezpieczeństwo
System kogeneracji, oprócz oczywistych zalet, ma jeszcze jedną, o której rzadko się mówi. Jego największym atutem jest według mnie bezpieczeństwo – silnik kogeneracyjny może być w niektórych sytuacjach, na przykład przy przerwach w dostawie prądu, generatorem awaryjnym.
Chcesz wiedzieć więcej o korzyściach płynących z ogrzewania propanem? A może masz swoje przemyślenia dotyczące kogeneracji, o których chcesz porozmawiać? Napisz w komentarzu.
Zasubskrybuj mój kanał i kliknij w dzwoneczek, by nie ominęły Cię najciekawsze lekcje, dotyczące LPG!
Tomasz Szultka
CEO / bloger / specjalistaNazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.
Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!