Podwyżki cen gazu w lipcu. Czy opłaca się produkować prąd z gazu? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
29 / 07 / 2024

Podwyżki cen gazu w lipcu. Czy opłaca się produkować prąd z gazu?

W związku z uwolnieniem się rynku prądu i gazu ziemnego oraz zniesieniem rządowych tarcz ochronnych, wszyscy zastanawiają się, jak płacić mniej za prąd i ogrzewanie. A gdyby tak produkować prąd samemu? Jak to wygląda w gospodarstwie domowym, a jak w firmie? 

Prąd z propanu

Uwolnienie cen energii odbiło się bardzo szerokim echem i budzi wiele kontrowersji, ale przede wszystkim obaw o koszty życia i prowadzenia działalności. Co gdyby odejść od tradycyjnego modelu i stać się samowystarczalnym lub mniej zależnym od czynników zewnętrznych?

Czy wiesz na przykład, że możesz wytwarzać prąd samodzielnie z gazu LPG? Jeżeli oglądasz moje odcinki regularnie, to prawdopodobnie pamiętasz odcinek o kogeneracji, czyli procesie, w którym spalając gaz otrzymujemy prąd, a z chłodzenia silnika kogeneracyjnego odzyskujemy ciepło.  Możesz obejrzeć go TUTAJ. Przy okazji zostaw suba i daj lajka. Tobie pozwoli to dowiedzieć się więcej, jak oszczędzać na gazie, a mi pomoże w docieraniu do coraz to szerszej grupy odbiorców. Dziękuję. 

Ta super rentowny proces w którym za około 660 złotych uzyskujemy 85 kWh energii elektrycznej i około 1200 kWh cieplnej. Przysługuje Ci też premia kogeneracyjna i białe certyfikaty. Krótko mówiąc – to maszynka do oszczędzania pieniędzy.

Kogeneracja w domu

We wspomnianym odcinku mówiłem o przedsiębiorstwach. A co w domku jednorodzinnym? Czy kogenerator ma sens? 

Niestety, chyba jeszcze nie. To relatywnie droga sprawa w małej skali – zwraca się szybko pod warunkiem ciągłej pracy przez kilka tysięcy godzin w roku. Ale zawsze możesz wyprodukować prąd z generatora prądu bez odzyskiwania ciepła. Wystarczy, że zaopatrzysz się w agregat na LPG – dokładnie taki sam, jak ma Twoja lokalna straż pożarna. U nich agregat zasilany jest dieslem lub benzyną, ale czemu tego na gaz nie połączyć ze zbiornikiem na propan? W sytuacjach awaryjnych możesz podłączyć swój dom, jeżeli wyposażyłeś się w przełącznik sieć/agregat. Jeżeli nie masz takiego przełącznika, to niestety, czeka Cię przeróbka instalacji elektrycznej  rozciąganie przedłużaczy do wszystkich potrzebnych urządzeń. 

Nie jest to rozwiązanie idealne, ale na czas przerw w dostawie prądu – na przykład ze względu na warunki pogodowe – może być zbawienne.
Co ważne: większość agregatów jest agregatami hybrydowymi – można je zasilać benzyną lub dowolnym gazem:  czyli LPG, gazem ziemnym czy gazami z domieszką wodoru i biokomponentów. Jest to szczególnie ważne, bo dzięki temu zabezpieczeniu masz dodatkowy backup w postaci dwóch  źródeł ciepła i możliwości korzystania z urządzenia nawet z kilkanaście lat, jeżeli nowe mieszanki gazu będą dostępne.

Agregat na LPG

Niewątpliwą przewagą zasilania agregatu na LPG jest także to, że zarówno diesel, jak i benzyna w nieużywanym urządzeniu, które jest przecież używane sporadycznie i awaryjnie, starzeje się – a gaz może przeleżeć w baku czy zbiorniku dłuższy czas zachowując w pełni swoje właściwości. To bezpieczniejsze. Cena trójfazowego agregatu o mocy 8 kW, który powinien poradzić sobie z podtrzymaniem zasilania w domku jednorodzinnym to ponad 10 000 złotych. Ceny mniejszych agregatów dwufazowych zaczynają się już od 3000 złotych  A ile kosztuje taki prąd? Spieszę z wyliczeniami 
Żeby wyprodukować 1 kWh z gazu LPG, trzeba spalić około 300 mililitrów czystego propanu. Przy dzisiejszej cenie w dniu nagrywania to  2,20 zł brutto.  Koszt wytworzenia 1 kWh prądu to więc około 66 gr brutto. 

Okazuje się więc, że już nie dużo drożej niż prąd z sieci – zwłaszcza, że nie mamy żadnych kosztów przesyłu, kar za nieodebranie prądu i tak dalej. No i agregat działa wtedy, kiedy prądu z sieci z jakichś powodów nie ma. Wkrótce może okazać się, że taki agregat może być dobrym źródłem energii na stałe, a nie tylko w rezerwie.  Mając na uwadze wszystkie dodatkowe zalety spodziewam się, że agregaty już niedługo na stałe zagoszczą w naszych domach lub podwórkach. 

Czy to dużo za bezpieczeństwo energetyczne? Jak zwykle zostawiam to Tobie. Sekcja komentarzy czeka.  Daj znać czy wiedziałeś, że można prąd produkować z gazu i co myślisz o takim pomyśle.
Tymczasem ja dziękuję i zapraszam do obejrzenia kolejnego odcinka, co tydzień w piątek o 17:00 na kanale Lekcje Propan Guru.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.