Proces budowy instalacji LPG – od projektu do uruchomienia - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
26 / 08 / 2023

Proces budowy instalacji LPG – od projektu do uruchomienia

Dziś opowiem Ci o tym, jak przebiega proces wymiany kotłowni węglowej na instalację ogrzewania gazem płynnym. Jako przykład wybrałem spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Dla większości obiektów – przedsiębiorstwa, domu, fabryki – wygląda to jednak podobnie, dlatego niezależnie, czym się zajmujesz, przeczytaj artykuł do końca.

Krok po kroku przeprowadzę Cię przez wszystkie etapy – od projektowania po uruchomienie. Jeśli koszty ogrzewania i ciepłej wody w Twoim bloku Cię przerażają – pomyśl nad przejściem na propan. Już teraz prześlij link do tego odcinka zarządcy budynku.

Pierwszy krok to audyt i koncepcja. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac, należy zinwentaryzować obecnie używany sprzęt i zbadać potrzeby mieszkańców.

W koncepcji, która jest konsultowana z mieszkańcami, ustalamy szczegóły przyszłej instalacji. Są to:

  • lokalizacja zbiornika,
  • ścieżka przewodów gazowych,
  • miejsce montażu kotła gazowego
  • i wiele innych.

Po tych ustaleniach, przedstawiamy ofertę i przystępujemy do negocjacji. Po uzgodnieniu wszystkich szczegółów i zaakceptowaniu warunków finansowych, bierzemy się do pracy.

Jeżeli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego danej działki, opracowujemy wniosek i występujemy o warunki zabudowy. Na podstawie tych dokumentów, projektujemy później instalację gazową.

Gmina ma zazwyczaj sześćdziesiąt dni na wydanie takich warunków. Ale przewidziane są odstępstwa, które dodatkowo wydłużają ten czas. W międzyczasie należy przygotować mapę do celów projektowych oraz opinię kominiarską. Opinia kominiarska nie jest potrzebna w przypadku kotłowni zewnętrznych, o których opowiem w jednym z kolejnych odcinków – kliknij więc w dzwoneczek, żeby film Cię nie ominął.

Kiedy otrzymamy mapę do celów projektowych, możemy zacząć pracę nad projektem technologicznym. Jest to kluczowy dokument, który musi być przygotowany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.

Projekt techniczny zawiera wszystkie wcześniej ustalone rzeczy. Przygotowanie takiego projektu może trwać od trzech do pięciu tygodni.

Następny etap to wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Przygotowany wcześniej projekt składamy w starostwie i czekamy zazwyczaj trzydzieści dni na wydanie pozwolenia.

Po czternastu dniach od wydania pozwolenia na budowę, decyzja się uprawomocnia i możemy rozpocząć budowę. Po zgłoszeniu rozpoczęcia budowy, przystępujemy do prac ziemnych i przygotowania miejsca pod zbiornik.

Zbiornik na gaz płynny może być umieszczony zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Wybór zależy od preferencji, możliwości finansowych i warunków na działce.

Kiedy miejsce pod zbiornik jest gotowe, firma, której zlecono zadanie, przystępuje do montażu zbiornika i wykonania zewnętrznej instalacji gazowej. Cała operacja trwa maksymalnie trzy dni.

Ostatnim etapem – który można zacząć też równolegle do instalacji zbiornikowej – jest wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej. Jest to także montaż kotła. Zwykle trwa to około tygodnia.

Po zakończeniu tych prac, instalacja jest gotowa do uruchomienia i odbiorów.

Podsumowując – cały proces jest złożony, ale łatwy do przejścia, jeżeli współpracujesz ze specjalistami. Okres od pierwszej wizyty do odpalenia może trwać od trzech i pół do nawet sześciu miesięcy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, ile możesz zyskać, gdy spółdzielnia lub wspólnota przejdą na propan, subskrybuj mój kanał i kliknij w dzwoneczek, aby być na bieżąco z nowymi filmami. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania na temat LPG dla bloków, śmiało pisz w komentarzach.

A na koniec mam dla Ciebie propozycję – rozpocznij dyskusję na temat korzyści z używania gazu płynnego w swoim bloku na najbliższym zebraniu wspólnoty lub spółdzielni. Bądź ambasadorem czystej energii w swoim otoczeniu i stań się lokalnym propan guru!

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.