Przejście z gazu ziemnego na propan – wszystko, co musisz wiedzieć!
Cześć! W dzisiejszym wpisie odpowiem na pytanie: „Czy można przejść z gazu ziemnego na propan?” To pytanie pojawia się coraz częściej, więc postanowiłem dokładnie omówić ten temat. Przyjrzę się zarówno formalnym, jak i technicznym aspektom takiej zmiany. Postaram się także przybliżyć koszty i formalności, które należy przejść podczas takiej wymiany.
Formalności
Zacznijmy od kwestii formalnych. W większości przypadków trzeba spełnić tylko kilka warunków. Nie zawsze trzeba występować o warunki zabudowy dla samego zbiornika na gaz płynny – najczęściej dotyczy to domków jednorodzinnych. Jednak w sytuacji, kiedy dla danej działki jest wydany miejscowy plan zagospodarowania, mogą w nim występować zapisy o konieczności podłączenia się do sieci gazowej. W takim przypadku możemy uzyskać zgodę na budowę zbiornika na dwa sposoby:
- Otrzymując odmowę przyłączenia do sieci gazowej z gazowni po złożeniu wniosku o wydanie warunków przyłączenia.
- W przypadku wydania warunków przyłączenia wykonanie audyty energetycznego źródła ciepła i udowodnienie na drodze procesowej w starostwie, że nie ma ekonomicznego uzasadnienia stosowania kotłowni zasilanej gazem ziemnym w stosunku do gazu płynnego.
Krótko mówiąc chodzi o koszty eksploatacyjne, które w przypadku gazu LPG są niższe niż dla gazu ziemnego.
Techniczne aspekty przejścia na propan
Jedyne, co może Cię ograniczać, to kotłownia. W pomieszczeniu, którego posadzka znajduje się poniżej poziomu gruntu – i nie ważne, czy to 20, 50 czy 70 centymetrów – każde zagłębienie oznacza brak możliwości montażu kotła na gaz płynny. W takiej samej sytuacji jesteśmy, jeżeli instalacja gazowa prowadzona jest przez pomieszczenia z posadzką poniżej terenu. O tym mówiłem w odcinku o tym, dlaczego nie można montować kotła w piwnicy. Dlatego, jeżeli Twój kocioł na gaz ziemny jest teraz w takim pomieszczeniu, potrzebne będzie przeniesienie go do innego. Jakiego? O tym również mówię we wspomnianym odcinku. Jeśli myślisz o kotle na gaz, koniecznie zasubskrybuj kanał – nie ominą Cię najważniejsze tematy, dotyczące bezpieczeństwa i oszczędności oraz kody rabatowe.
Dostosowanie kotłowni do gazu cięższego od powietrza wymaga również eliminacji wpustów, wykonania przelewów dolnych oraz zmian w instalacji detekcji gazu, jeśli jest wymagana. Należy również zmienić układ dysz w kotle i przeprowadzić kalibrację pod LPG. Na szczęście wiele nowoczesnych kotłów kalibruje się automatycznie. Taka kalibracja jest relatywnie prosta i tania. Spokojnie zmieścisz się w kwocie poniżej 800 złotych.
Jeśli Twoja kotłownia znajduje się w odpowiednim pomieszczeniu i jest już przystosowana do gazu płynnego, czas na połączenie jej z instalację zewnętrzną. Możesz wykorzystać istniejące rurociągi i zostawić sobie możliwość przyłączenia gazu ziemnego w przyszłości. Jednym z ograniczeń może być długa zewnętrzna instalacja nadziemna, na przykład po elewacji budynku. W przypadku gazu płynnego, gazociąg zewnętrzny za reduktorem drugiego stopnia nie może być dłuższy niż 10 metrów.
Koszty przejścia na propan
A teraz porozmawiajmy o kosztach instalacji. Są one praktycznie identyczne, jak w przypadku nowej instalacji ponieważ należy wykonać praktycznie taką samą pracę. Wprawdzie nie trzeba kłaść rurociągu, bo wykorzystujemy ten stary, ale wpięcie się, demontaż licznika i dodatkowe połączenia wyrównują ten zaoszczędzony koszt.
Teraz proszę o uwagę. Z okazji tego, że wkrótce świętuję z moimi widzami rocznicę działalności kanału, dla pierwszych czterech osób, które zgłoszą się do mnie po publikacji odcinka 21.06.2024 r., przygotowałem GigaRabat. Na hasło “ZmianyNaLepsze”” otrzymasz 20% rabatu od cen z oferty, dostępnej na mojej stronie internetowej.
Czas realizacji
Wracając do tematu: dostosowanie kotłowni to koszt około 1000 złotych.
Ważną rzeczą, którą trzeba tu dopowiedzieć jest to, że taka wymiana nie trwa jakoś specjalnie dłużej niż założenie nowej instalacji. Jest to standardowy proces, który spokojnie da się załatwić w 1 dzień. Dobrze jest zrobić to latem, ale jeśli zdecydujesz się na to zimą, to nie powinno to być uciążliwe i nie spowoduje żadnej dłuższej przerwy w dostawie ciepła.
Jak widzisz przejście z gazu ziemnego na propan jest możliwe. Taka decyzja może przynieść wiele korzyści, zarówno pod względem kosztów, jak i efektywności – o czym mówiłem również w poprzednich Lekcjach. Jeśli masz więcej pytań lub potrzebujesz pomocy w realizacji takiego projektu, skontaktuj się ze mną. Chętnie pomogę!
Tomasz Szultka
CEO / bloger / specjalistaNazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.
Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!