Q&A dla biznesu
Dzięki za niemal 900 subów na moim kanale Lekcje Propan Guru! Z tej okazji przygotowałem 10 pytań i odpowiedzi, które najczęściej zadają mi właściciele i menadżerowie firm, którzy myślą o modernizacji technologii lub systemów grzewczych i rozważają LPG.
Jeśli nie ma Cię wśród subskrybentów, koniecznie zasubskrybuj kanał teraz i kliknij w dzwoneczek, aby nie ominęły Cię najciekawsze odcinki dotyczące energii i ogrzewania.
Jak długo trwa budowa instalacji?
Jeżeli rozmawiamy o budowie magazynu gazu do 10 tysięcy litrów nad ziemią i 20 tysięcy pod ziemią, to cały proces projektu i uzyskania pozwolenia na budowę możemy zamknąć w ciągu 3 miesięcy od dostarczenia mapy do celów projektowych. Jeżeli dochodzi do tego uzyskanie warunków zabudowy to mamy kolejne 2 miesiące, a decyzja środowiskowa to nawet 12 miesięcy – z tym że dotyczy ona tylko magazynów gazu większych wspomniane.
Do jakich branży LPG nadaje się najbardziej?
Tak naprawdę LPG sprawdzi się w każdej branży – ale najlepsze efekty i największe oszczędności uzyskują firmy, które używają gaz sezonowo lub w przerywanych cyklach, na przykład gdy duża moc jest potrzebna przez tydzień co dwa tygodnie. Jest to korzystne ze względu na brak opłat stałych, związanych z zasilaniem w LPG.
Czy można zaklepać sobie stałą cenę gazu na cały rok?
Jest taka opcja. Nie ma tego jednak w ofercie każda firma dostarczająca gaz. Ponadto ten rodzaj współpracy musi być bardzo przemyślany. Dlaczego tak jest i jak strategicznie zamawiać gaz mówię w jednym z poprzednich odcinków.
Czy w obliczu nadchodzących sankcji na LPG polskie firmy są bezpieczne?
Nie wiadomo jeszcze, kiedy owe sankcje wejdą w życie. W moim odczuciu tak – polskie firmy są bezpieczne – zwłaszcza te, które współpracują na zasadach kontraktu z firmami produkującymi propan w Polsce albo importującymi go spoza Rosji.
Jeżeli mam parownik, to który gaz jest lepszy: propan czy propan butan?
W moim odczuciu w przypadku parowników lepszy jest propan. Dzieje się tak głównie ze względu na brak ciężkich frakcji i inhibitorów, które występują w dużej ilości w propan butanie i mogą powodować niepożądane efekty. Kto używa gazu dłużej niż 5 lat, ten może pamiętać okres, w którym do polski trafiła duża partia gazu z inhibitorami. Skończyło się to masową migracja klientów, którzy nieświadomie go kupili mieli olbrzymie problemy z wózkami widłowymi i instalacjami przemysłowymi. W obu tych przypadkach parownik wykorzystywany jest do uzyskania odpowiedniej mocy – i właśnie w trakcie podgrzewania gazu w takich miejscach doszło do odkładania się czarnej mazi. Znam przypadki w których konieczne było chemiczne czyszczenie całych instalacji. Nie polecam – zawsze zalecam czysty propan.
Czy do wózków widłowych używamy propanu czy propan butanu?
To zależy! Należałoby to sprawdzić w instrukcji obsługi danego wózka widłowego. Osobiście rekomenduję propan techniczny. Jest to zdecydowanie lepsze wykorzystanie gazu w butli. Dodatkowo, jeżeli do tego dołączy się butle kompozytową, to mamy czyste złoto i gwarancję bezawaryjnej jazdy
Jak kogeneracja może poprawić wynik mojej firmy?
Za 550 złotych produkujesz prawie 1 MW ciepła i 0,8 MW energii elektrycznej. Zwrot inwestycji osiągasz nawet w 8 miesięcy.
W ile zwróci się zakup zbiorników na własność, jeśli wybiorę je zamiast dzierżawy?
Ze względu na różnice w cenie zakupu gazu, zakup zbiorników na własność zwraca się w 3 lata. Ale zdarza się, że gaz do zbiornika dzierżawionego jest tak drogi, że wykup instalacji zwraca się nawet w rok.
Co jeżeli cash FLOW nie pozwala na zakup instalacji?
W takiej sytuacji dużo lepszy od dzierżawienia zbiorników jest leasing. Jest to zdecydowanie lepszy wydatek długofalowo. Mimo wszystko zawsze polecam poszukanie rozwiązań, które pozwolą na zakup zbiornika na własność.
Masz może inne pytania, dotyczące LPG dla firm? Wyślij je w wiadomości prywatnej – z przyjemnością na nie odpowiem. Na stronie głównej znajdziesz kalkulator opłacalności LPG dla biznesu oraz aktualną rynkową cenę gazu.
Tomasz Szultka
CEO / bloger / specjalistaNazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.
Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!