Propan kontra Węgiel: Walka o Czyste Powietrze
Dziś opowiem Ci o tym, dlaczego system ogrzewania w Polsce to dosłownie domek z kart i co zrobić, aby uchronić Ciebie i Twoich sąsiadów przed widmem ubóstwa energetycznego.
Czy wiesz, czym ogrzewany jest blok w Twojej wspólnocie lub spółdzielni? W Polsce, szczególnie na wsiach i małych miejscowościach, dominującym źródłem ciepła są ciepłownie na węgiel. Przestarzałe i mało wydajne ZECE powstały kilkadziesiąt lat temu i dziś nie nadają się do użytku. Nie tylko zawyżają koszty ogrzewania, ale i powodują smog, a co za tym idzie choroby układu oddechowego, alergie i wiele innych schorzeń.
Mieszkańcy bloków wielorodzinnych ponoszą więc znaczące straty, nie tylko finansowe, ale także zdrowotne i ekologiczne. Warto więc zastanowić sie nad przejściem na inny rodzaj ogrzewania – na przykład tani i dostępny gaz płynny.
Przejście na gaz płynny znacznie poprawi jakość powietrza, ponieważ podczas procesu jego spalania i pozyskiwania energii, nie zanieczyszcza się ani powietrze, ani wody gruntowe. Problem smogu, generowanego przez ciepłownie lub – co gorsza – przestarzałe piece węglowe i na olej opałowy w blokach – może dzięki niemu odejść w zapomnienie.
Oprócz zysków zdrowotnych i ekologicznych, przejście na gaz płynny może również obniżyć koszty ogrzewania – nawet do 35 złotych za metr kwadratowy. Razem z brakiem dodatkowych opłat i niezależnością od wahających się cen czy podwyżek w sezonie zimowych może więc skutkować obniżką rachunków za ciepło dla mieszkańców o nawet siedemdziesiąt procent.
Zmiana źródła ciepła na gaz płynny niesie za sobą wiele korzyści – od czystszego powietrza, przez ciągły dostęp do ciepłej wody, aż po obniżenie kosztów ogrzewania oraz bezpieczeństwo energetyczne. Wszystko to przekłada się na lepszą jakość życia i realne oszczędności dla mieszkańców.
Jesteś członkiem spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej i zmagasz się z wysokimi rachunkami? Wyślij link do tego artykułu oraz do filmu do zarządcy i zapytaj o możliwość przejścia na ogrzewanie propanem.
A jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, ile możesz zyskać, gdy spółdzielnia lub wspólnota przejdą na propan, zasubskrybuj mój kanał, klikając w dzwoneczek. Zachęcam również do zadawania pytań na temat LPG dla bloków w komentarzach.
Tomasz Szultka
CEO / bloger / specjalistaNazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.
Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!