Jak płacić 3 razy mniej za ogrzewanie? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
21 / 10 / 2023

Jak płacić 3 razy mniej za ogrzewanie?

Wysokie rachunki za ogrzewanie nie dają Ci spać? Płacisz nawet tysiąc złotych miesięcznie za ciepło i w Twoim budżecie nie ma już pieniędzy na oszczędności? A gdybym powiedział ci, że możesz je obniżyć do zaledwie 300 złotych miesięcznie?

Dzięki ogrzewaniu gazem płynnym niskie rachunki mogą stać się codziennością w bloku, w którym mieszkasz. Jednym z największych wyzwań, z którymi borykają się wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, jest przestarzała technologia ogrzewania. Duże straty ciepła, rosnące ceny węgla kamiennego i nadchodząca legislacja sprawiają, że coraz więcej zarządców szuka nowych rozwiązań.

Ciepłownie budowane 50 lat temu są nieefektywne i niedługo będą wyłączane z użytku. Czy zarządca Twojej wspólnoty lub spółdzielnia poinformowali Cię o tym? Rozwiązaniem dla spółdzielni i wspólnot, a także dla innych budynków, ogrzewanych obecnie węglem czy pelletem, jest przejście na propan. Dzięki inwestycji w nowy, wydajny system ogrzewania LPG, rachunki za ciepło mogą spaść aż o 70%.

Ogrzewanie gazem płynnym ma także wiele innych zalet. Po pierwsze, jest to rozwiązanie ekologiczne. Gaz płynny emituje mniej szkodliwych substancji do atmosfery niż tradycyjne paliwa – szczególnie węgiel czy olej opałowy. Przejście na LPG sprawi, ze powietrze w Twojej okolicy będzie czystsze.

Po drugie, nowoczesne kotły gazowe są bardzo wydajne, co wprost przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Po trzecie, ogrzewanie gazem płynnym eliminuje potrzebę zatrudniania palacza. Propan jako źródło ciepła jest praktycznie bezobsługowy.

A jak to wygląda na konkretnych liczbach? Przyjrzyjmy się kosztom.

Ogrzewanie gazem płynnym kosztuje około 30-35 złotych rocznie na każdy m2 powierzchni. Średnia powierzchnia mieszkania w polskich spółdzielniach wynosi 50 m2. Roczny rachunek w takich przypadku to 1750 złotych. Ogrzewanie węglowe na dziś kosztuje zaś nawet od 600 do 1200 złotych miesięcznie, a więc nawet 24 tysiące złotych rocznie.

Przy takiej różnicy w cenie inwestycja w system ogrzewania propanem może się zwrócić już po około 2 latach. A co z przyszłymi zmianami w prawie, dotyczącymi ekologii? Czy ogrzewanie gazem LPG będzie nadal legalne? Chociaż czasem słyszy się o zakazie ogrzewania budynków mieszkalnych gazem LPG, wiadomo już, że BioLPG, czyli gaz z domieszką biokomponentów, będzie nadal dopuszczony do użytku.

Podsumowując, ogrzewanie gazem płynnym to nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim tanie rozwiązanie – nie tylko w budynkach jednorodzinnych, ale także dla twojego mieszkania w bloku. Skontaktuj się ze mną, a policzę koszty inwestycji i oszczędności z niej wynikające dla twojego przypadku.

Prześlij również link do tego filmu swojemu zarządcy lub spółdzielni i zaproponuj sprawdzenie opłacalności powyższego rozwiązania.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, ile możesz zyskać, zmieniając ogrzewanie na propan, zasubskrybuj mój kanał, klikając w dzwoneczek. Zachęcam również do zadawania pytań na temat LPG dla bloków w komentarzach.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.