Skąd pochodzi LPG?
Dziś zagłębimy się w temat, który jest zarówno ważny, jak i fascynujący. Skąd właściwie bierze się LPG, ten wszechstronny gaz, którego używamy na co dzień do gotowania, ogrzewania, a nawet napędzania naszych aut?
Skąd pochodzi LPG?
W jednym z poprzednich odcinku mówiłem o tym, czym jest LPG i jakie ma zastosowania. Dziś skupimy się na tym, skąd się bierze i jak trafia na polski rynek. LPG, czyli skroplony gaz węglowodorowy, to głównie mieszanka propanu i butanu. Jego główne źródła to:
- Rafinacja ropy naftowej.
W trakcie przetwarzania ropy naftowej w rafineriach jako produkt uboczny otrzymujemy LPG. Proces ten jest złożony i opiera się na destylacji frakcyjnej, gdzie przy różnych temperaturach oddzielane są od siebie poszczególne frakcje węglowodorów. - Wydobycie z podziemnych złóż.
Tutaj LPG jest pozyskiwany w procesie oczyszczania gazu ziemnego, gdzie od metanu oddzielane są cięższe węglowodory, w tym właśnie LPG.
Producenci propanu w Polsce
W Polsce głównymi producentami gazu płynnego są Rafinerie Grupy Orlen, Grupa Lotos – obecnie Aramco oraz PGNiG. Te podmioty odpowiadają za większość krajowej produkcji LPG. Co ciekawe, tylko 15-20% naszego krajowego zapotrzebowania na LPG jest pokrywane przez produkcję wewnętrzną. To oznacza, że resztę musimy importować.
Import LPG do Polski
Import LPG do Polski odbywa się na kilka sposobów. Jakich?
- Drogą morską – główne porty, takie jak Gdańsk, Gdynia czy Szczecin, które pełnią kluczową rolę w odbiorze LPG, który przypływa do nas z krajów skandynawskich czy Wielkiej Brytanii.
2. Koleją, która odpowiada za około połowę naszego importu głownie z kierunku wschodniego. Rosyjski gaz to dalej ok. 50% rynku LPG w naszym kraju.
3. Transportem drogowym, który choć nie jest tak spektakularny, jak import morski czy kolejowy, również pełni istotną rolę, zwłaszcza w kontekście dostaw z krajów sąsiadujących.
Warto wspomnieć, że Polska Organizacja Gazu Płynnego podaje, iż w ostatnim roku wzrósł reeksport gazu LPG, a największym odbiorcą w ostatnim czasie była Ukraina. To tylko kawałek ogromnej układanki, jaką jest rynek LPG w Polsce i na świecie. W kolejnych odcinkach przyjrzymy się bliżej samym procesom technologicznym pozyskiwania LPG, a także metodom ich importu.
Mnie osobiście dziwi tylko, że w dalszym ciągu kierunek wschodni jest najpopularniejszym kierunkiem – mimo zapewnień rządu, że nie będziemy kupowali żadnego gazu ani paliw z Rosji.
A jakie są Twoje przemyślenia? Daj znać w komentarzu.
Tomasz Szultka
CEO / bloger / specjalistaNazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.
Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!