Na czym polega współpraca z UDT?
Cześć. Dziś opowiem Ci o tym, na czym polega współpraca z UDT.
Wśród osób zastanawiających się nad budową instalacji gazowej panuje błędne przeświadczenie, że koszty serwisu i ich uciążliwość są bardzo duże. A tymczasem zbiorniki to tak naprawdę stal, która posłuży nam lata – a jedyne regularne czynności czy przeglądy wykonuje UDT. Ich nadzór jest bardzo potrzebny. Mimo, że maja Urząd w nazwie, to uważam że jest to bardzo przyjazna instytucja.
Dziś pokażę Ci działanie systemu eUDT na przykładzie przesunięcia terminu próby ciśnieniowej mojego zbiornika.
Załóżmy, że wybudowałeś zbiornik podziemny bez ochrony katodowej i termin rewizji wewnętrznej i próby ciśnieniowej przypada na środek zimy. Teraz należy przeprowadzić rewizje wewnętrzną wypompować gaz, dokonać badanie wideoendoskopem oraz wpompować gaz. Nie jest to najlepszy moment.
Jakie konsekwencje wynikają z wybudowania takiego zbiornika bez ochrony katodowej? Cały ten łańcuch czynności jest czasochłonny i kosztowny. W dodatku wszystko odbywa się pod okiem inspektora UDT. Koszt takiego badania to dziś nawet trzy tysiące złotych.
Jeśli również w niedługim czasie czeka Cię wizyta inspektora UDT, dowiedz się, jak zrobić zgłoszenie. Od czego zacząć? Zaczynamy oczywiście od zgłoszenie na portalu eUDT. Wchodzimy na stronę, logujemy się przy pomocy profilu zaufanego, przechodzimy na konto, którego dotyczy zgłoszenie. Ja mam podpięte dwa konta firmowe i swoje prywatne. Jak robię to krok po kroku zobaczysz w odcinku na kanale Lekcje Propan Guru w serwisie YouTube.
- Wchodzimy w zakładkę wnioski, a następnie dozór techniczny i wniosek o wykonanie badania doraźnego.
- Składamy WNIOSEK O PRZESUNIĘCIE TERMINU REWIZJI WEWNĘTRZNEJ I/LUB PRÓBY CIŚNIENIOWEJ i klikamy „Wypełnij”.
- We wniosku należy wypełnić dane urządzenia, dane osobowe użytkownika i powód, dla którego wnosimy o przesunięcie terminu.
Co w takiej sytuacji? Zwracamy się do Urzędu Dozoru Technicznego o prolongatę terminu wykonania rewizji wewnętrznej. Po uzyskaniu zgody umawiamy się na rewizje zewnętrzną, która musi zostać przeprowadzona zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Maksymalny termin przesunięcia badania to 6 miesięcy – i o taki termin składamy wniosek.
Po uzyskaniu odpowiedzi pozytywnej wracamy do tematu najpóźniej w kwietniu. Ja będę planował rewizję na taki termin, kiedy w zbiorniku będzie minimalny stan gazu lub będzie on zupełnie pusty.
Z ważnych informacji przypominam, że 10.12.2023 roku w życie wszedł obowiązek stosowania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych. Od 08.01.2024 r. po wizycie inspektora UDT nie otrzymasz już żadnego papierowego potwierdzenia ani protokołu. Cała dokumentacja będzie prowadzona w wersji elektronicznej, dlatego czym prędzej załóż konto na eudt.gov.pl.
Analogicznie wykonuje się każde inne zgłoszenie w UDT. Możesz to zrobić sam, ale jeżeli potrzebujesz pomocy, odezwij się do mnie – chętnie pomogę!
Jak widzisz – nie taki inspektor straszny, jak go malują. Osobiście uważam i od dawna podkreślam, współpraca z UDT to czysta przyjemność i fajnie, gdyby wszystkie urzędy działały tak, jak ten.
A ty jakie masz doświadczenia z UDT? Wykonywałeś już próbę ciśnieniową? Daj znać w komentarzu.
Zasubskrybuj mój kanał i kliknij w dzwoneczek, by nie ominęły Cię najciekawsze lekcje, dotyczące LPG. Do zobaczenia!
Tomasz Szultka
CEO / bloger / specjalistaNazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.
Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!