Kotłownia na gaz w garażu – tak czy nie? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
25 / 03 / 2024

Kotłownia na gaz w garażu – tak czy nie?

Kiedy propan może wybuchnąć? Jakie błędy w projektowaniu mogą doprowadzić do niebezpieczeństwa? Czy LPG może wybuchnąć ot tak? Dziś opowiem Ci o wiodących zasadach, które musisz znać, jeśli myślisz o kotłowni w swoim domu.

Posadzka

Ze względu na swoje właściwości fizyczne, gaz wymaga spełnienia szeregu wymagań, które pomagają zaprojektować w pełni bezpieczną kotłownie. Większość z nich odwołuje się do tego, że propan jest cięższy od powietrza i w razie rozszczelnienia kieruje się ku dołowi i płoży po ziemi.

Najważniejsza zasada, która ma największy wpływ na bezpieczeństwo, to wybór takiego pomieszczenia, którego posadzka znajduje się powyżej poziomu gruntu. Nawet małe, 15 cm zaniżenie posadzki powoduje dyskwalifikację takiego pomieszczenia. 

Otwory kanalizacyjne

Oprócz poziomu posadzki, ważne jest także to, żeby pomieszczenie nie miało żadnych otworów kanalizacyjnych, w tym odpływów liniowych. Zapomina się o tym szczególnie w przypadku montażu zbiorników w łazienkach z tego typu kabinami prysznicowymi. Jeżeli chcesz zamontować gaz w takim pomieszczeniu, między kotłem a prysznicem musi powstać minimum 15 cm próg. Innym, dużo prostszym rozwiązaniem jest oczywiście brodzik.

Rekuperacja i wentylacja

Ważne jest też to, żeby w części z kotłem zainstalować kratkę wentylacyjną przy ziemi. Ma to na celu odprowadzenie gazu w przypadku powstania nieszczelności. O wentylacji trzeba też pamiętać, kiedy oprócz kotła chce się podłączyć kuchenkę gazową. Co do zasady powinna ona również być wentylowana grawitacyjnie przy ziemi.

Taka łazienka – a także każde inne pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł – powinno być wyłączone z rekuperacji lub wentylacji mechanicznej.  W innym przypadku po rozszczelnieniu gaz może zostać wciągnięty do sytemu i rozprzestrzenić się na inne pomieszczenia lub zgromadzić się w przewodach, co jest skrajnie niebezpieczne.

Wysokość pomieszczenia

Wybierając pomieszczenie na kotłownię trzeba pamiętać, że musi ono mieć minimum 2 m i 2 cm. Jeżeli dom pochodzi sprzed 1996 roku, to 1,90 m wysokości. Dlaczego? Widocznie gaz wtedy jeszcze nie wiedział, że jest taki niebezpieczny.

Detektor gazu

Dobrze jest również wyposażyć się w detektor gazu, montowany w każdym pomieszczeniu z odbiornikiem gazu. Powinien być on połączony z centralą sterującą. W razie wycieku, czujnik wysyła impuls do elektrozaworu, znajdującego się w szafce gazowej i odłącza dopływ gazu do odbiorników. Prawo wymaga montowania takich urządzeń w przypadku kotłów większych niż 60 kW. Ja mimo to rekomenduje go wszystkim moim klientom.

Prostsze detektory po wykryciu wycieku dają sygnał dźwiękowy. Kupując takowy, zwróć uwagę na to, żeby był ustawiony na propan. Zamontuj go blisko odbiornika, na wysokości nie większej niż 15 cm.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.