Kiedy i przez kogo instalacja LPG może być blokowana? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
08 / 04 / 2024

Kiedy i przez kogo instalacja LPG może być blokowana?

Cześć. Dziś porozmawiamy o tym  jakie instytucje mogą wpłynąć na wydłużenie się czasu realizacji czy uzyskania pozwolenia na budowę instalacji gazowej w Twoim domu lub firmie. 

Temat ten dotyczy kilku procent instalacji – większość inwestycji, które realizuję, jest zakończona w ciągu 3 miesięcy od dostarczenia niezbędnej dokumentacji do wykonania projektu, jednak bywają wyjątki związane głównie z trudnym sąsiedztwem. Sąsiedztwo Z PKP, Wodami Polskimi czy parkami krajobrazowymi może być naprawdę dużym utrudnieniem.

Trudny sąsiad

Żyjemy w kraju absurdów.  Z mojego doświadczenia wynika, że prawie każdy element krajobrazu może stanowić przeszkodę w wybudowaniu instalacji gazowej – nawet, jeśli nie ma na to logicznego wytłumaczenia. Dlaczego? Od kilku lat obserwuję, jak zwiększa się liczba instytucji, z którymi należy skonsultować możliwość wybudowania zbiornika gazowego. Zdarzyło się nam już, że termin realizacji znacznie się wydłużył, ponieważ trzeba było dokonywać dodatkowych uzgodnień z PKP. Instalacja miała być oddalona o 8 metrów od granicy działki i aż 78 metrów od najbliższych torów, ale działki sąsiadowały ze sobą, więc były potrzebne dodatkowe uzgodnienie. Spowodowało to aż trzymiesięczne opóźnienie w realizacji inwestycji.

Środowisko naturalne

Innym przykładem zupełnie niespodziewanego problemu jest historia sprzed 2 lat. Klient sam projektował inwestycję rozbudowy swojego zakładu nad Strugą Raduni, w bezpośrednim sąsiedztwie kanału. Z jego działki, jak okiem sięgnąć, widać było tylko zakłady przemysłowe. Niestety, inwestycja została wstrzymana po 1,5 roku walki z systemem.  

Inną instytucją, która może być kłopotliwym sąsiadem przy inwestycji w instalacje gazową, są Lasy Państwowe. Tu zgodnie z prawem budowlanym wystarczy odsunąć się o 15 metrów lub zastosować ścianę przeciwpożarową czy mur ogniowy. Taka zasłona pozwala skrócić o połowę nie tylko odległość od lasu, ale też prawie każdą inną odległość od różnych obiektów – na przykład od budynku czy granicy działki. 

Mieszkając na terenie chronionym, takim jak na przykład Natura 2000, musisz pamiętać, że istnieją specjalne przepisy, które określają, jakie zgody trzeba wypełnić. Znam przypadki, w których proces uzyskania pozwolenia na budowę na takim terenie trwał nawet rok.

Zarządcy dróg

Rzadko mówi się też o odległości od drogi.  Zależy ona między innymi od rodzaju podległości – czy to droga gminna, powiatowa, szybkiego ruchu i tak dalej. Ważne jest także,  czy jest to teren zabudowany, czy nie.

Konserwator zabytków

Trudnym oponentem jest także konserwator zabytków. Tu bywa różnie – czasami  oprócz specjalnych uzgodnień przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, jeżeli inwestycja znajduje się na terenie specjalnej ochrony, do wykopów potrzebny jest nadzór bezpośredni konserwatora lub archeologa i konieczność ręcznych wykopów.

Jestem ogromnym zwolennikiem dbania o dziedzictwo kulturowe i naturalne, nienawidzę zaśmiecania lasów, plaż czy generalnie środowiska i wszędobylskiej betonozy.

Jednak irytuje mnie, gdy na inwestora nakładane są dodatkowe wymagania i uzgodnienia, które generują koszty i są czasochłonne, a nie mają większego sensu. Potwierdzeniem na to jest niedawna odmowa na posadowienia zbiornika na LPG ze względu na ZABYTKOWĄ PANORAMĘ MIEJSCOWOŚCI, wpisaną do rejestru zabytków.

Jak przedstawia się panorama tej wsi?

.

Innym przykładem może być klient, który chciał spaliny ze swojej kotłowni wyprowadzić za pomocą tak zwanego komina turbo. Spełnił wszystkie konieczne wymagania, takie jak kocioł do 21 kW oraz brak okien nad kominem. Jednak konserwator orzekł, że musi dobudować murowany komin w kolorze elewacji. Jego koszt znacznie przewyższał możliwości inwestora.

A czy Ty obawiasz się trudnego sąsiedztwa? Co stoi na przeszkodzie, żebyś cieszył się ciepłem z LPG? Daj znać w komentarzach!

Zasubskrybuj Lekcje Propan Guru na YouTube i kliknij w dzwoneczek, by nie ominęły Cię najciekawsze lekcje, dotyczące LPG!

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.