Duże zmiany na rynku butli – legalizacja butli
Czy wiesz, jak sprawdzić legalizację Twojej 11 kg butli, którą masz podłączoną do kuchenki? Od przyszłego roku być może słono zapłacisz za brak legalizacji. A po co, skoro łatwo możesz tego uniknąć?
W przypadku zbiornika na LPG koszty legalizacji – podobnie jak w przypadku przeglądu samochodu – może być wprowadzony po stronie użytkownika. Takiej samej legalizacji podlegają także butle 11, 33 kg i turystyczne. Jednak do tej pory te koszty ponosiły firmy napełniające butle – większość użytkowników nawet nie wiedziała, że legalizacja ma miejsce.
Niestety, nowe regulacje sprawiają, że koszt po stronie producenta i dystrybutora wzrósł z różnych względów z 8 do 60 złotych. Bardziej rygorystyczne badania – niektóre zupełnie bezsensowne – powodują odrzucenie ponad 40% butli, przedstawionych do legalizacji.
Zasubskrybuj mój kanał i kliknij w dzwoneczek, aby być na bieżąco z aktualnościami na ten temat.
Co nowe zasady oznaczają dla użytkowników?
Ten koszt wkrótce będzie kosztem przerzuconym na klienta. Wiele firm planuje od nowego roku wprowadzenie zasady płacenia za oddanie niezalegalizowanej butli w momencie jej wymiany. Oznacza to, że jadąc do punktu wymiany, oprócz opłaty za gaz, zostaniesz obciążony opłatą za brak legalizacji.
I teraz bardzo ważne: w związku z tą sytuacją coraz więcej firm, które będą chciały optymalizować koszty, będą napełniały butle bez ważnej legalizacji lub nietypowe. Jest to bardzo, ale to bardzo niebezpieczne dla użytkownika. Jeżeli kupujesz gaz w butli to przy jej wymianie zwróć uwagę, czy ta którą, pobierasz, ma ważną legalizację. Mówiąc krótko – czy dystrybutor nie próbuje Cię właśnie oszukać, narażając Ciebie i Twoją rodzinę na ogromne niebezpieczeństwo.
Jak sprawdzić legalizację butli?
To proste – na każdej butli znajduje się tabliczka znamionowa. Umieszczona jest na butli z kołnierzem. Na butli bez kołnierza jest nabita na rączce czy uchwycie. Data takiej legalizacji składa się z zapisu miesiąca i roku legalizacji, pieczęci TDT/UDT/znaku PI i daty kolejnej legalizacji.
Znaki te muszą być wyraźne i odczytywalne – w przeciwnym razie Twoja butla może zostać nie przyjęta do punktu wymiany. Po terminie daty legalizacji butla nie zostanie przyjęta bez uiszczenia dodatkowej opłaty, wynoszącej od 30 do 60 złotych.
Butle z innych krajów, z innymi zaworami, niedopuszczone do obrotu, nienormatywne już teraz nie są przyjmowane – nie zgadzaj się również na ich przyjęcie!
Jak wygląda prawidłowa butla?
Prawidłowa butla ma przede wszystkim jeden poziomy spaw na środku i klasyczny polski zawór. To ostatnie nie dotyczy jedynie wygodnych butli typu click-on.
Butla nie powinna mieć wżerów, nadpaleń, wgnieceń ani być spuchnięta – nie powinna mieć wyraźnych oznak przepełnienia. Zakazanym typem butli są te z 2 spawami poziomymi i 1 pionowym oraz butle z nietypowymi zaworami.
Są firmy, które takie niebezpieczne butle wciskają klientom. Jeśli je kupisz, może się okazać, że Ty zostajesz z problemem. Taka butla jest złomem – nie przejdzie procesu legalizacji oraz jest zwyczajnie niebezpieczna w użytkowaniu. Przy następnej wymianie będziesz zmuszony kupić nową – uważaj więc, żeby się nie nadziać.
Jeżeli jesteś użytkownikiem gazu, dla własnego bezpieczeństwa i w trosce o swój portfel zwróć uwagę na legalizację Jeżeli masz wątpliwości odezwij się do mnie lub sprawdź specjalną broszurę, która powie Ci jak rozpoznać butle, która jest ok, a która nie. Link znajdziesz w opisie filmu na kanale.
Tomasz Szultka
CEO / bloger / specjalistaNazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.
Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!