Telemetria – co się stanie, jeśli opróżnisz zbiornik do zera? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
27 / 05 / 2024

Telemetria – co się stanie, jeśli opróżnisz zbiornik do zera?

Jeżeli masz już zbiornik na propan lub zastanawiasz się nad jego zakupem, być może naszła Cię myśl co stanie się, gdy opróżnisz swój zbiornik do 0. Nie będę Cię trzymał w napięciu – w odcinku z połowy kwietnia pokazuję, że nic wielkiego, oprócz chłodniejszego wieczoru w Twoim domu, się nie stanie. W moim przypadku piec wyłączył się sam o godzinie 21:00 i wszedł w tryb awaryjny. O 6:00 rano miałem dostawę i już po pierwszym włączeniu urządzenia uruchomiły się samodzielnie. 

Zapowietrzony kocioł

Zdarza się jednak od czasu do czasu, że przy okazji opróżnienia zbiornika lub gdy zagapisz się z tankowaniem i nie współpracujesz z firmą, taką jak mój Romgaz, która dostarcza gaz nawet w 9 godzin, kocioł zapowietrza się. Lepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji, ponieważ może to wymagać wizyty serwisanta, który fachowo  odpowietrzy instalacje. Jest to relatywnie proste, bo wystarczy odkręcić zaślepkę filtra przed kotłem, no ale nie każdy chce się za to zabierać własnoręcznie

Zanim przejdziemy do  odpowiedzi, szybka prośba. Na dziś mniej niż 80% oglądających subskrybuje Lekcje Propan Guru. Proszę, zostaw suba. Mi pomoże to dotrzeć do większej grupy użytkowników gazu, a Ty będziesz zawsze na bieżąco z nowinkami i ciekawostkami  dotyczącymi gazu płynnego. 

Tradycyjna metoda kontroli gazu

Tradycyjna formą kontroli stanu gazu jest podejście do zbiornika raz na jakiś czas i zerknięcie na poziomowskaz. W pierwszych odcinkach serii #miesiąca na gazie pokazuję, jak to zrobić. Ta metoda nie jest dla osób z kiepską pamięcią – brak regularnego sprawdzania może spowodować, że dopiero wyłączony piec przypomni o niezbędnym tankowaniu.

Telemetria w domu

Jeżeli Tobie również zdarza się nie pamiętać o wszystkim, polecam przemyśleć założenie systemu telemetrii, czyli elektronicznego nadzoru nad stanem napełnienia zbiornika. Podstawowa wersja to system radiowy – nadajnik zamontowany na zbiorniku gazu wysyła informacje do wyświetlacza, który wieszasz na przykład w kuchni czy przedpokoju, by codziennie mieć wgląd w poziom gazu bez podchodzenia do zbiornika. 

Telemetria poza domem

A co w sytuacji, gdy ogrzewasz gazem domek letniskowy albo firmę, w której cały czas ktoś zapomina zamówić gaz? Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest telemetria GSM, czyli system, który drogą GSM wysyła dane ze stanem napełnienia zbiornika do aplikacji. Poziom napełnienia zbiornika możesz odczytać zdalnie w panelu klienta, ustawić sobie powiadomienie o tankowaniu lub udostępnić te informacje swojemu ulubionemu dostawcy, który zareaguje, gdy gazu zacznie brakować. Minimalizuje to ryzyko przestoju. Jest to szczególnie istotne dla firm produkcyjnych, które często w swoich procesach produkcyjnych mają towary o znacznej wartości, a które przy zapominalstwie pracowników lub zaniedbaniu mogą zaliczyć olbrzymie straty.

Koszt telemetrii

Moim klientom-przedsiębiorcom  na czas współpracy z moją firmą udostępniam telemetrię bezpłatnie na każdy zbiornik. Nie ma znaczenia, ile ich jest –  takie nadajniki można grupować i odczytywać łączny stan napełnia w instalacji oraz stan na każdym zbiorniku indywidualnie.

Systemy te potrafią także na podstawie zużycia przewidzieć, kiedy może dojść do spadku poziomu gazu poniżej bezpiecznego i alarmują odbiorcę lub dostawcę za pomocą powiadomień e-mail o potrzebie tankowania zbiorników.

  • Koszt takiego urządzenia na rynku to od 600 do 1200 złotych –  w zależności od dostawcy i rodzaju elektroniki.
  • Kolejny koszt to montaż i konfiguracja urządzenia –  to około 400 złotych za zbiornik. 
  • Do wszystkiego należy doliczyć jeszcze dojazd techników – indywidualnie w każdej firmie.
  • Cały system wymaga również karty GSM i hostingu danych – tu opłata wynosi zazwyczaj od 15 do 35 złotych za miesiąc.

Czy jesteś w stanie zapłacić tyle za komfort i wygodę, a przede wszystkim za bezpieczeństwo energetyczne? Daj znać, czy wiedziałeś o telemetrii i ile jest dla ciebie warta taka usługa. 

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.