Jak wybrać dostawcę gazu? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
03 / 06 / 2024

Jak wybrać dostawcę gazu?

Cześć! Dziś porozmawiamy o tym, jak dobrać dostawcę gazu i rozłożymy informacje z biletu tankowania na czynniki pierwsze. Pokażę też, jakie informacje ukrywają tam dostawcy, którzy obawiają się zbyt świadomych klientów – takich, jak moi widzowie i czytelnicy.
Jest to szczególnie ważne zwłaszcza teraz – kiedy różnica w cenach propan butanu i propanu jest bardzo duża. Sięga obecnie nawet 60 gr/l, więc część firm na rynku może próbować dostarczać swoim klientom mieszankę, bez informowania ich o tej zmianie.

Rzetelny dostawca – czyli jaki?
Kiedy pytam moich klientów o to, co jest dla nich najważniejsze obok ceny, okazuje się, że na pierwszych miejscach są także: transparentność i  terminowość oraz dostępność i kontakt z handlowcem.
Terminowość
Zaczynając od terminowości, powinieneś wiedzieć, że dostawca posiadający własną flotę będzie zawsze bardziej słowny i elastyczny niż ten, który bazuje na transporcie zewnętrznym. Jest tak ze względu na to, że bazując na własnym transporcie ma się większą kontrolę nad flotą i łatwiej o realizację zamówienia na już.

Transparentność
Jeśli chodzi o transparentność,  moi klienci cenią sobie to, że zwracam uwagę na szczegóły i informuję ich o niuansach – zarówno podczas budowy instalacji, jak  i przy dostawach gazu czy omawianiu strategii energetycznej firmy. 

Dostępność i kontakt z handlowcem
Wolisz rozmawiać z handlowcem czy z botami? Ja wychodzę z założenia, że człowiek ma dużą przewagę nad AI, dlatego inwestuję w ludzi.  Handlowcy w mojej firmie, oprócz przyjęcia zamówienia, doradzają klientowi na przykład to, kiedy jest najlepszy moment na zakup gazu. Jeśli jest duża szansa na to, że gaz stanieje w najbliższym czasie, nasz odbiorca dostaje komunikat, żeby wstrzymał się z tankowaniem do korzystniejszego dla siebie dnia.  Kiedy gaz gwałtownie drożeje, mój zespół informuje o tym klientów zamawiających gaz, dzięki czemu oszczędzamy im setki tysięcy złotych rocznie.

Czystość propanu
Jakość jest dla klientów równie ważna. Tylko co to właściwie znaczy? Osobiście bardzo nie lubię tego słowa, więc w odniesieniu do gazu używam raczej pojęcia “czystość”.
Oczywiście, wszystkie firmy deklarują, że zatankują Ci pro-czysty propan, propan techniczny, super propan, złoty propan albo wymyślą inne chwytliwe nazwy handlowe. Tymczasem na rynku dostępnych jest po prostu kilka rodzajów gazu o różnych zawartościach propanu i jego stosunku do propan-butanu. 

Nie ma sztywnej definicji. Dla niektórych czysty propan  zawiera powyżej 95% propanu w propanie. Dla innych to już taki, który ma w sobie powyżej 80% propan, a dla jeszcze innych ten, który ma 60% propanu.  Mi najbliżej oczywiście do tej pierwszej opcji. Mimo że bardzo często ten gaz jest odrobinę droższy, jest też na pewno dużo lepszy ponieważ im więcej butanu tym większa szansa na problemy z odparowaniem i tym więcej ciężkich frakcji, które mogą stanowić problem podczas spalania 

Jak czytać bilet tankowania?
Jak sprawdzić, jaki gaz przywiózł dostawca? Wszelkie informacje na ten temat, wraz z czytelną instrukcją znajdziesz w TYM ODCINKU.

Niestety, po emisji odcinka, w którym pokazuję tankowanie u siebie i tłumaczę, jak sprawdzić jakość i dostawcę, otrzymałem kilkadziesiąt zdjęć biletów tankowania i wiadomości klientów, mających wątpliwości co do jakości i ilości dostarczanego gazu. Tu kłania się transparentność i uczciwość, o której już dziś wspomniałem. Okazuj się, że są jeszcze takie bilety tankowania, na których oprócz tego, że nie ma żadnej informacji o temperaturze i gęstości, jest podana tylko ilość gazu w 15 stopniach Celsjusza. Co to oznacza? 500 litrów w temperaturze rzeczywistej to 513 litrów w temperaturze 15 stopni Celsjusza. Przy tych temperaturach i przy takim sposobie wydawania, w cysternie dostawcy zostaje około 26 litrów na każdym 1000 litrów Twojego gazu. 
Jeżeli Otworzyłem Ci oczy, to koniecznie zostaw suba!

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.