Czy wyciek gazu jest niebezpieczny? Jak sprawdzić szczelność instalacji? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
10 / 06 / 2024

Czy wyciek gazu jest niebezpieczny? Jak sprawdzić szczelność instalacji?

Widziałeś ostatnio jakiś news o wybuchu gazu? Pamiętaj, że w 99% przypadków to kwestia złego użytkowania, niezgodnego z BHP. A jak sprawdzić szczelność instalacji gazowej? W prawdzie dla Twojego bezpieczeństwa podczas budowy instalacji wykonywane są: próba szczelności i próba uziemienia, jednak z czasem zarówno jeden, jak i drugi wskaźnik może ulec zmianie czy stracić ważność. Ważne, żebyś widział, jak to sprawdzać i jak reagować. Dzisiaj opowiem Ci o tym, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo, stawiając na propan.

Rozszczelnienie instalacji zewnętrznej 

Instalacja może się rozszczelnić  z kilku powodów. Jednym z nich jest ingerencja osób trzecich, np.: podczas tankowania zbiornika kierowca może coś przypadkowo odkręcić albo nie zamknąć któregoś z zaworu lub uderzyć w przewód gazowy. Inną przyczyną są naturalne ruchy ziemi.  Jeżeli mamy zbiornik posadowiony na płycie na grząskim terenie i płyta opada, zbiornik przesuwa się względem instalacji. Na połączeniach może dojść do naprężeń, które spowodują nieszczelność. 

Taką nieszczelność możesz poczuć – gaz LPG, znany jako najbardziej śmierdząca substancja świata, jest specjalnie nawaniany dla bezpieczeństwa użytkowników. 


Jak sprawdzić szczelność instalacji?
Warto od czasu do czasu sprawdzić szczelność – tylko jak to zrobić? Najprostszą, chałupniczą metodą jest sprawdzenie tego pianą, roztworem mydła lub jakimś gestem płynem. Bardzo często używane jest do tego na przykład mydło w płynie. Pamiętaj – najlepszym  rozwiązaniem jest zawsze wezwanie specjalisty, który specjalny detektorem lub pianką do wykrywania nieszczelności sprawdzi wszystkie połączenia i dokładnie oraz szybko zlokalizuje i neutralizuje  potencjalny wyciek.  Tę formą sprawdzenia oczywiście rekomenduję najbardziej, ale jeśli chcesz tylko sprawdzić szczelność dla zaspokojenia własnej ciekawości, spróbuj metody domowej. 

Weź mydło w płynie czy inny gęsty, nietoksyczny i łatwo zmywalny płyn. Zaaplikuj substancję na każdym połączeniu, na którym może dojść  do rozszczelnienia – wszystkie śrubunki, gwiny i połączenia na zbiorniku i w skrzynce gazowej. Jeśli wszystko jest w porządku, nic się nie wydarzy. W momencie, kiedy mamy do czynienia z rozszczelnieniem,  na warstwie użytego płynu pojawią się bąbelki. Jeżeli zaobserwujesz je na śrubunkach, dokręć je i przeprowadź próbę jeszcze raz.

Czy wyciek gazu jest niebezpieczny?

Jeżeli chodzi o wyciek z instalacji zewnętrznej, musisz wiedzieć, że taki wyciek jest teoretycznie niegroźny, ponieważ gaz płynny odparowuje bardzo szybko pod wpływem temperatury. Tak naprawdę, żeby wydarzyło się coś złego, stężenie gazu musi być bardzo wysokie. Takie nieszczelność, wywołane na przykład niedokręceniem śrubki 33-333, jakimś luzami na śródbłonku, prawie nigdy nie powodują  zapłonu lub innych niebezpiecznych sytuacji. 

Sytuacja ma się zgoła inaczej, jeżeli chodzi o wycieki powstałe na instalacji wewnętrznej. Taki wyciek powoduje, że gaz gromadzi się w najniżej położonym miejscu w pomieszczeniu.  Jeżeli pomieszczenie nie jest wentylowane lub wyciek jest duży, po pojawieniu się iskry elektrycznej, wywołanej jakimś wyładowaniem elektrostatycznym, np. z obuwia czy odzieży osoby wchodzącej, może dojść do wybuchu.

Wybuchy, o których mówię, bardzo często powstają w kuchniach w przypadku nieszczelności butli gazowych lub nieszczelności na instalacjach prowadzących do tych butli. Tutaj potrzebna jest jeszcze większa czujność. Za każdym razem, gdy samodzielnie zmieniasz butlę, wykonaj identyczny test pianą czy mydłem. 

Urządzenia do detekcji gazu

Jednak najskuteczniejszym i najlepszym rozwiązaniem, zwiększającym bezpieczeństwo użytkowników LPG, jest zastosowanie detekcji gazu. Tu mamy do wyboru różne detekcje od różnych producentów. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest detekcja, która posiada w sobie sygnalizator dźwiękowy akustyczny i która w przypadku wykrycia nieszczelności odcina dopływ gazu do pomieszczenia. Takie detekcje obowiązkowo montuje się we wszystkich kotłowniach, których moc jest wyższa niż 70 KW i we wszystkich instalacjach dla budynków użytku publicznego. 

Koszt takiej zaawansowanej detekcji gazu, pilnującej stężenia propanu w jednym pomieszczeniu, to około 4500 złotych. Za każdą dodatkową czujkę należy zapłacić około 500 złotych. Dodatkowo czujniki te należy raz do roku rób raz na 2 lata – w zależności od producenta – kalibrować. Kalibracja polega na wysłaniu czujka do producenta i po jakimś czasie otrzymania nowej skalibrowane czujki. Koszt takiej kalibracji to także około 500 złotych. 

Istnieją również prostsze rozwiązania, nazywane czujkami pokojowymi. Taka czujka pokojowa to koszt od 300 do 700 złotych. Jej działanie polega na tym, że w momencie wykrycia nieszczelności zaczyna piszczeć.  W tym czasie mamy informację, że doszło do nieszczelności i możemy spróbować ją zneutralizować lub wezwać fachowca. Oczywiście, zawsze rekomenduję to pierwsze rozwiązanie z tego względu, że nie wiadomo, jak długo taki niekalibrowany czujnik pokojowy jest skuteczny. Takie rozwiązanie działa działa nawet wtedy, kiedy nie ma nas w domu, zamykając dopływ gazu do instalacji, co bardzo mocno ogranicza ryzyko.

Pamiętaj – jeżeli nadal masz jakiekolwiek wątpliwości co do szczelności instalacji lub niewyraźnie czujesz gaz, ale nie wiesz skąd, koniecznie wezwij serwisanta. Takie sytuacje zdarzają się ekstremalnie rzadko, jednak zawsze lepiej dmuchać na zimne.

Cześć!

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.