Zmiany w instalacji gazowej – które uznawane są za istotne, a które za nieistotne? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
23 / 09 / 2024

Zmiany w instalacji gazowej – które uznawane są za istotne, a które za nieistotne?

Cześć! Dziś porozmawiamy przebiegu instalacji gazowej i możliwościach jej zmiany. 

Podczas projektowania instalacji gazowej na bazie inwentaryzacji mapy oraz wiedzy, w porozumieniu z inwestorem wytyczamy trasę jej przebiegu. Zarówno w przypadku zbiornika, jak i w przypadku instalacji, należy trzymać się sztywnych reguł i przepisów prawa budowlanego. W przypadku zbiornika wiadomo – odsuwamy się od granic działki, budynków, obniżeń terenu czy zbiorników wodnych. Szerzej mówiłem o tym w tym odcinku .

A jak jest w przypadku instalacji? Na co zwrócić uwagę? 

Okazuje się, że odległości nie dotyczą jedynie zbiorników – dotyczą również samej instalacji. Jej przebieg jest równie ważny, co sama lokalizacja zbiornika. Instalacja gazowa nie powinna przebiegać wzdłuż innych mediów w odległości mniejszej niż 1 m.

Co do zasady unika się również kolizji, a gazociąg prowadzi najkrótszą możliwą trasa. Jeżeli prowadzimy instalację gazową wzdłuż wodociągu, kanalizacji lub przyłącza elektrycznego, prowadzimy je równolegle. W przypadku gdy konieczne jest przecięcie się instalacji, robimy to pod kątem prostym, a następnie, wychodząc po drugiej stronie, kontynuujemy puszczanie gazociągu równolegle do kabla, rury czy innego czegoś.

Przy przy samym, podejściu do budynku w strefie 50 cm należy stosować rury stalowe, zabezpieczone antykorozyjnie – dlatego dostarczamy gotowe prefabrykowane kolumny przyłączeniowe w kształcie litery L, których podstawa ma ponad 50 cm i jest wykonana właśnie z takiej rury.

Podczas projektowania ważny jest także dobór materiału i średnicy gazociągu, w zależności od projektowanego lub istniejącego odbiornika, specyfiki terenu i odległości zbiornika od odbiornika. Im większa odległość, tym większe straty ciśnienia i tym większy powinien być przekrój rury. 

Wykonując wykop pamiętaj, że geodeta wytycza oś wykopu i w tej osi powinien znajdować się przewód gazowy. Jeżeli masz piękne podwórko i nie chcesz robić wykopów to wykopy przewiertem sterowanym albo przeciskiem pneumatycznym mimo że wydają się fanaberią i zbędnym wydatkiem mogą okazać się lepszym i tańszym wyborem. Dlaczego? Bo koszt odtworzenia terenu może znacznie przewyższyć koszt przecisku lub przewiertu. Warto brać to pod uwagę.

Co zrobić, jeżeli chcesz zmienić lokalizację zbiornika lub przebieg instalacji gazowej?

Jeżeli już zaprojektowałeś i uzyskałeś pozwolenie na budowę to koniecznie skonsultuj się z projektantem, bo to projektant klasyfikuje zmiany – czy są istotne czy nieistotne. W przypadku zmian nieistotnych, czyli takich których zakres oddziaływania nie wykracza poza granice działki i jest zgodny z warunkami zabudowy i warunkami technicznymi, wystarczy, na wniosek kierownika budowy, uzgodnienie i akceptacja projektanta przed ich wprowadzeniem. W przypadku zmiany istotnej wymagana jest zmiana pozwolenia na budowę.

Przybliżę Ci kilka przypadków, bo sytuacja wcale nie jest taka oczywista, a zmiana lokalizacji zbiornika lub zmiana przebiegu gazociągu może być zarówno zmianą nieistotną jak i zmianą istotną. 

Przykładem zmiany istotnej jest zmiana pojemności zbiornika, zmiana zbiornika z podziemnego na naziemny czy zmiana jego lokalizacji. Zmiana miejsca urządzenia gazowego, na przykład przeniesienie kotła do innego pomieszczenia również jest istotną zmianą, ale jeśli przesuwasz kocioł tylko o kilkadziesiąt centymetrów to zazwyczaj będzie to zmiana nieistotna.

W przypadku prowadzenia gazociągu nieistotna jest każda zmiana na działce we władaniu inwestora, która nie narusza warunków technicznych. Innymi słowy? Jeśli przesuwasz przebieg gazociągu na swojej działce i nie zbliżasz się do żadnego innego medium na mniej niż 1m w rzucie.

Zmianą nieistotną jest także zmiana sposobu uziemienia lub rodzaju płyty fundamentowej.

Pamiętaj że to są ogólne wskazówki. Za każdym razem skonsultuj się z projektantem i kierownikiem budowy i odbierz od nich informacje o rodzaju zmiany na papierze, ponieważ odkręcanie ich później może być bardzo kosztowne. 

Jeśli masz swoją historię związaną z wprowadzaniem zmian w przebiegu instalacji gazowej, podziel się nią w komentarzu pod filmem – może być ona bardzo pomocna dla tych, którzy dopiero takie zmiany planują. A jeśli podobał Ci się dzisiejszy odcinek, pamiętaj żeby zasubskrybować kanał i zostawić łapkę w górę! Z istotnych rzeczy, to już wszystko na dzisiaj. Cześć!

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.