Co musisz wiedzieć przed pierwszym tankowaniem zbiornika LPG? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
13 / 11 / 2023

Co musisz wiedzieć przed pierwszym tankowaniem zbiornika LPG?

Dziś opowiem o jednych z najczęstszych pytań, zadawanych podczas tankowania zbiornika na gaz: jak i kiedy tankować zbiornik oraz na co zwrócić uwagę podczas tej czynności?

Kiedy pierwsze tankowanie?

Klienci, którzy tankują gaz po raz pierwszy, zawsze mają dużo pytań i obaw dotyczących tego procesu. Zanim jednak odpowiem na najczęściej zadawane pytania, opowiem ci o tym, kiedy w ogóle pierwsze tankowanie musi nastąpić.

Jeżeli chodzi o pierwsze tankowanie, należy je wykonać przed odbiorem instalacji przez Urząd Dozoru Technicznego, podczas której inspektor sprawdza szczelność instalacji wykrywaczem gazu. Nie jest w stanie sprawdzić szczelności zbiornika, który nie ma w sobie propanu – dlatego trzeba go napełnić najpóźniej na dzień przed jego przyjazdem.

Pierwsze tankowanie – do pełna

To, o czym musisz wiedzieć, to fakt, że niektóre zbiorniki w procesie produkcji są azotowane w celu zatrzymania procesów korozyjnych. Czasami zbiorniki są też azotowane na czas transportu z fabryki do dystrybutora lub klienta. Jeżeli wlejemy do zbiornika na przykład 50% gazu, w jego wnętrzu dojdzie do sytuacji, w której propan wypycha do instalacji azot. Ten trafia do kotła, który nie jest w stanie spalić tej mieszaniny. Może dojść do wymieszania wlewanego propanu z azotem. 

Dlaczego trzeba odpowietrzyć zbiornik?

W związku z ryzykiem wystąpienia azotu w zbiorniku przed zatankowaniem, ważne jest, byś zwrócił uwagę kierowcy, że to pierwsze tankowanie i koniecznie musi odpowietrzyć zbiornik. Odpowietrzenie polega na wypuszczeniu nadmiaru azotu przez zawór, do którego podłączony jest reduktor.

Zbiornik można napełnić nie w 100, a w 80%. Dlaczego? Jak uchronić się przed przepełnieniem? Jak odczytywać stan napełnienia zbiornika?

Ile litrów zatankować do zbiornika?

Częstą dyskusją na forach internetowych jest to, ile litrów zatankować oraz ile wynosi 1% propanu. Omówimy to na przykładzie zbiornika o wielkości 2700 litrów, w którym jest zamontowany pływak, który co ważne  nie jest klasycznym pływakiem pionowym. Pływak jest skonstruowany w ten sposób, że w jego przełamaniu wbudowana jest przekładnia skalibrowana tak, że faktycznie zawsze jeden procent to pojemność zbiornika podzielona przez sto, czyli w tym przypadku 27 m litrów gazu.  Jednak przy pierwszym tankowaniu bardzo ważne jest sprawdzenie poprawności działania pływaka. Nie można dopuścić do przepełnienia się zbiornika w razie gdyby pływak się zaciął lub był źle skalibrowany. To zdarza się wyjątkowo rzadko, przez ostatnie 5 lat widziałem 2 takie przypadki. Ale jednak się zdarza, stąd należy przetestować, czy wszystko jest w porządku. 

Jak sprawdzić pływak?

Sprawdzenie polega na odkręceniu odpowietrznika w trakcie napełniania zbiornika, co przy okazji pomaga to także w pozbyciu się resztek azotu. Urządzenie jest zbudowane w taki sposób, że przy zatankowaniu zbiornika ilością 2095 litrów gazu przy zbiorniku o wielkości 2700 litrów, poziomowskaz powinien wskazywać wartość 85%, a z odpowietrznika powinien zacząć ulatniać się propan w fazie płynnej w postaci białej smugi. Oznacza to, że należy natychmiast zakończyć napełnianie i że zbiornik został zatankowany do pełna.

Czy do Twojego zbiornika będzie tankowany czysty propan? Lepiej sprawdź, czy Twój dostawca nie robi Cię w konia! Jak? Mówię o tym w jednym z poprzednich odcinków! Chcesz wiedzieć więcej o korzyściach płynących z ogrzewania propanem? A może masz swoje przemyślenia dotyczące pierwszego tankowania lub wątpliwości, o których chcesz porozmawiać? Napisz w komentarzu!

Zasubskrybuj mój kanał i kliknij w dzwoneczek, by nie ominęły Cię najciekawsze lekcje, dotyczące LPG.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.