Czym kierować się przy wyborze kotła? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
01 / 07 / 2024

Czym kierować się przy wyborze kotła?

Czy wiesz, że planując budowę kotłowni gazowej musisz zwrócić uwagę na szereg elementów i dobrze pomyśleć o nich już na etapie projektowania budynku? Dzięki temu już wtedy możesz zaoszczędzić, chociażby na budowaniu klasycznego komina spalinowego z wkładką. Nie wybudowanie go to oszczędność co najmniej 5000 złotych. Co jeszcze musisz wiedzieć, aby nie przepłacać?

Lokalizacja kotła

Jeżeli dobrze przemyślisz lokalizację kotła, może się okazać że nie będzie potrzebne samo pomieszczenie kotłowni. Wielu klientów, w tym ja, decydują się na powieszenie kotła w łazience. Wystarczy spełnić wymagania dotyczące odpowiedniej wentylacji i kanalizacji, o których mówiłem w tym odcinku. Nie przegapiaj najważniejszych odcinków, które pomogą Ci na zaoszczędzenie sobie stresu i kasy – zasubskrybuj kanał, kliknij dzwoneczek, a już teraz zapauzuj i daj łapkę w górę.

Rodzaj kotła

Projekt, oprócz lokalizacji zbiornika, określa jego rodzaj – czyli czy jest to piec jedno-, czy dwufunkcyjny, czy jest to urządzenie z zasobnikiem, czy przepływowe i jaką ma moc.

Te wszystkie elementy dobieracie razem z projektantem na bazie tego: jaki styl życia prowadzi Twoja rodzina, jakie są parametry domu i jaką technologię grzewczą wybierasz.

Jeżeli w budynku, który będziesz ogrzewał gazem, będzie na przykład przeważało ogrzewanie podłogowe, to pamiętaj, że taki system charakteryzuje się ekonomiczną pracą, ale wadą jest duża bezwładność systemu. To oznacza że temperatura w domu zmienia się bardzo powoli.

Zastosowanie grzejników jest nieco mniej ekonomiczne, bo zasilane są one dużo cieplejszą wodą i powierzchnia wymiennika jest mniejsza, ale bezwładność jest mniejsza – pomieszczenia nagrzeje się szybciej. Rozwianie tych wątpliwości to raczej robota projektanta. 

Modulacja kotła

Na co zwrócić szczególną uwagę już na etapie wykonawstwa? Jakiej firmy kocioł wybrać?

Oprócz mocy maksymalnej, ważna jest modulacja kotła – to znaczy na jakim najniższym parametrze jest w stanie pracować kocioł. Im niższy parametr, tym bardziej ekonomiczna praca. Dobre kotły modulują do około 10% swojej mocy nominalnej. Gwarantuje Ci to, że kocioł będzie sobie pracował dłużej, ale na niższym obciążeniu, co znacznie obniży koszt ogrzewania. 

Jakość wody

Jakość wody dostarczanej do obiegu jest bardzo istotna. Warto zadbać o system uzdatniania wody. Dzięki niemu kocioł pracuje zdecydowanie dłużej, a instalacja działa sprawniej. Jak się to objawia? Używanie surowej wody powoduje odkładanie się na ścianach instalacji i grzejników kamienia, który jest jak miażdżyca dla instalacji ogrzewania. Skąd to porównanie?
Po pierwsze: zmniejsza światło rurek, którymi płynie woda, co powoduje większe opory i szybsze zużywanie się pomp.
Po drugie: kamień jest świetnym izolatorem. Tylko że instalacja jest zaizolowana od środka przez kamienny osad.  Mimo że kocioł jest rozgrzany do czerwoności to grzejniki średnio oddają to ciepło.
Utrzymywanie instalacji w takim stanie przez dłuższy czas może prowadzić do czegoś strasznego. A do czego? O tym opowiem innym razem.

Marka kotła

Jakiej Marki kocioł wybrać? Tu odpowiedź na pewno będzie  zaskakująca. Otóż obojętnie. Ma to marginalne znaczenie. Oczywiście, im bardziej popularna firma, tym lepiej, bo łatwiej o części zamienne. Od samej marki kotła ważniejsze jest to, jaki serwis masz w Twojej okolicy.

Serwis kotła i czas reakcji ekipy to w mojej ocenie dużo ważniejszy czynnik niż sam producent. Dlaczego? Bo co z tego, że kupisz sobie najdroższego “mercedesa” wśród kotłów, nawet bardzo bezawaryjnego, jeśli do jego naprawy będziesz musiał zamawiać serwis z odległego krańca Polski? Musisz wiedzieć, że 90% awarii zdarza się zimą. Więc kiedy Twój kocioł będzie miał awarię, prawdopodobnie kilka innych zrobi to samo. Serwisant ma kolejkę do obsługi – a im dalej do Ciebie, tym dłużej będzie zwlekał z wyjazdem. Ja doświadczyłem tego kiedyś u siebie. Kupiłem kocioł znanej i szanowanej marki, a w trakcie awarii dowiedziałem się, że na serwis mam czekać 7 dni. Zimą … przy -7 st. C na zewnątrz.

Zdalna kontrola

Wreszcie – dobrze jest też mieć zdalny nadzór nad kotłem.  Wyjeżdżając na wakacje czy na dłuższy urlop masz możliwość wyłączenia go lub  i obniżenia temperatury do niezbędnego minimum. Na dzień przed powrotem załączasz sobie ogrzewanie i masz ciepło w domu. Ponadto masz na bieżąco kontrolę nad ilością zużywanego gazu i zabezpieczasz się przed przypadkowymi zmianami w kotle przez współmieszkańców.

Masz jakieś pytania? Pisz w komentarzach – postaram się pomóc. Cześć.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.