Ile czasu oszczędza ogrzewanie gazowe? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
11 / 03 / 2024

Ile czasu oszczędza ogrzewanie gazowe?

Czy wiesz, jak dużo czasu marnujesz na ogrzewanie się pelletem, węglem lub drewnem?

Postanowiłem to sprawdzić u użytkowników. Dzisiaj opowiem Ci o tym, jak dużo czasu wymaga od nich – według nich samych – ogrzewanie domu o przeciętnej powierzchni 150 m2.

Drewno  

Aby ogrzać dom o powierzchni 150 m2 potrzeba aż 8580 kilogramów drewna.

Część użytkowników pieców na drewno w dalszym ciągu wyrabia sobie drewno samemu w lesie. Cena takiego drewna jest dużo niższa, ale wiąże się to z dużym nakładem pracy. Dodatkowo trzeba je przez 2 lata przesezonować  – a to w zasadzie “zamrożenie kapitału”. Oprócz tego, że zwieziesz je z lasu, musisz je jeszcze pociąć, połupać i wrzucić do wiatki do schnięcia. 

W tym momencie przerzuciłeś już co najmniej trzykrotnie każdy kilogram opału i spędziłeś minimum 40 godzin na ciężkiej fizycznej pracy. Po 2 latach sezonowania wrzucasz drewno na jakiś pojazd i przewozisz je z wiaty do kotłowni, gdzie po raz kolejny przerzucasz ten sam opał, żeby ułożyć go w kotłowni. To kolejne 40 godzin pracy.

Ale to jeszcze nie koniec.  Drewno trzeba wrzucić do kotła, a po jego spaleniu wynieść popiół. 

Nawet, jeśli kupujesz drewno wyrobione i suche, to wciąż przynajmniej dwukrotnie przerzucasz ciężkie kilogramy i tracisz dużo czasu. Przyjmuje się, że dla domów opalanych drewnem to około 1,5-2 godziny pracy  na każdy m2 ogrzewanej powierzchni. Co ważne, nie możesz zasypać takiego pieca na tydzień. Wiąże się to praktycznie z codzienną rutyną rozpalania ognia. W wyniku tych obliczeń wyszło mi, że tracisz lekko licząc aż 200 godzin na ogrzewanie – zakładając że poświęciłbyś ten czas na nadgodziny nawet za minimalną stawkę za pracę, która w momencie nagrywania odcinka wynosi 22,50 zł, zarobiłbyś w tym czasie 4500 zł.

Minusem jest też mała sprawność takiego rozwiązania – nawet, jak potrzebujesz mały ogień, to rozpalasz duży, a jak rozpalisz za duży to energia pójdzie… w komin. 

Węgiel, ekogroszek i pellet

Aby ogrzać dom o powierzchni 150 m2 potrzebujesz 1200 kilogramów węgla lub 1340 kilogramów ekogroszku lub 5580 kilogramów pelletu.

Masz szczęście – nie musisz iść do kopalni, żeby go wydobyć. Ale i tak  pracy jest z tym co niemiara.

Jeżeli zamawiasz pellet lub ekogroszek z dowozem, to pierwszy raz przerzucasz go, zrzucając z auta do kotłowni, a później drugi raz z kotłowni do kotła. Często jednak użytkownicy mają duży skład gdzieś w budynku gospodarczym, a w kotłowni trzymają tylko kilka worków, więc cały opał przerzucają minimum 3 razy.

Nakład czasowy jest mniejszy niż w przypadku drewna, bo takie kotły mają zasyp z dozownikiem. Wystarczy więc uzupełnić zapas raz w tygodniu. Nie mniej jednak tu nakład pracy wynosi średnio 1-1,2h na każdy metr kwadratowy domu.

Oznacza to że przy domu o powierzchni 150 m2 spędzisz  na różnego rodzaju aktywnościach związanych z ogrzewaniem minimum 150 godzin.. Zakładając ponownie minimalną stawkę godzinową za pracę, Twoje działania są warte w tym czasie  3375 złotych.

Dodatkowo, co warto również wziąć pod uwagę, zarówno w przypadku węgla, ekogroszku, pelletu, jak i wspomnianego drewna, potrzebne jest suche, ogrzewane pomieszczenie, które wymaga regularnej pielęgnacji – sprzątania co jakiś czas i malowania co parę lat.

No i po takiej ilości przerzuconych ton należałoby też dorzucić koszt 2 wizyt u fizjoterapeuty.

Podsumowując

Opalając dom paliwem stałym tracisz od 150 do 200 godzin rocznie, a więc miesięczny zarobek z pracy na etacie. Tego czasu nikt Ci nie odda – chyba, że przerzucisz się na bezobsługowy propan.

Dodatkowo przechodząc na LPG, oprócz ewidentnych oszczędności na samym zakupie opału, weź pod uwagę też inne, równie ważne zyski – te zdrowotne. Powietrze w Twojej okolicy będzie czystsze, a Ty nie będziesz dźwigać ton opału rocznie. 

Odpocznij, usiądź wygodnie w fotelu, daj mi suba na kanale Lekcje Propan Guru, dźwignij telefon i zadzwoń do mnie – zobaczymy, co mogę zrobić, żebyś nie musiał już schodzić codziennie do kotłowni. Jeżeli masz inne wnioski, śmiało podziel się w komentarzu. Zajrzyj też na stronę główną propanguru.pl, aby zobaczyć aktualne ceny propanu i sprawdzić, ile wyniesie Cię inwestycja we własny zbiornik.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.