Jak dobrać zbiornik dla Twojej firmy? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
19 / 08 / 2023

Jak dobrać zbiornik dla Twojej firmy?

Dzisiaj podpowiem Ci, jak skutecznie dobrać instalację gazową dla Twojej firmy, jeżeli zdecydowałeś się na zmianę źródła ciepła na LPG.
Przy wyborze najlepszego rozwiązania musimy wziąć pod uwagę Twoje indywidualne potrzeby i możliwości. Kluczowe aspekty to moc urządzeń i rodzaj pracy – czy działa ona w trybie zmiennym czy ciągłym, czy maszyny pracują na wysokim czy niskim parametrze, czy obciążenie jest stałe czy zmienne. To wszystko ma duże znaczenie.

Ograniczenia wynikają zarówno z prawa budowlanego, jak i z fizyki. Każdy zbiornik musi być umieszczony w odpowiedniej odległości od budynków, granic działki, studzienek czy zagłębień terenu. Przepisy prawne definiują te odległości. Dodatkowo, istnieje ograniczenie dotyczące pojemności – dla zbiorników nadziemnych nie może przekraczać dziesięciu tysięcy litrów, a dla podziemnych dwudziestu tysięcy litrów. Jeżeli potrzebujesz większego magazynu, konieczne będzie wykonanie operatu środowiskowego, co wydłuży proces o około 8 miesięcy.

Jeżeli zależy Ci na szybkości realizacji inwestycji, ale przewidujesz, że magazyn 20 000 litrów wyczerpiesz w ciągu trzech dni, mam dla Ciebie rozwiązanie. Dzieląc inwestycję na dwa etapy, możemy skrócić czas realizacji. Przykład takiego podejścia przedstawiłem w case study na stronie mojej firmy Romgaz. Tam znajdziesz dwuetapową budowę instalacji dla suszarni zbożowej o mocy 5 MW.
Gaz ze zbiornika można pobierać na dwa sposoby – w fazie płynnej lub gazowej. Każdy zbiornik ma określone parametry odparowania fazy gazowej. Dla przykładu, ze zbiornika podziemnego o pojemności 6400 litrów, możemy uzyskać maksymalnie 280 kW mocy kotła. Jeżeli przekroczymy tę wartość, gaz nie będzie mógł pobrać wystarczającej ilości ciepła z zewnątrz i przestanie odparowywać. Efektem może być niewydolność instalacji i konieczność przerwania procesu grzania.
Maksymalna moc, jaką możemy uzyskać z naturalnego odparowania magazynu podziemnego o pojemności 20 000 litrów, to 900 kW. W przypadku inwestycji, w której musimy zasilić większy palnik, konieczne jest wyposażenie instalacji w parownik – urządzenie umożliwiające osiągnięcie dowolnej mocy, dzięki pobieraniu gazu w fazie płynnej i podgrzewaniu go, co intensyfikuje odparowanie. Wyróżniamy trzy typy parowników: gazowy, elektryczny i wodny.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym różnią się te parowniki i który z nich będzie najlepszy dla Twojego przedsiębiorstwa, zasubskrybuj mój kanał i kliknij w dzwoneczek. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zostaw je w komentarzach poniżej.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.