Jak kupować gaz LPG, żeby później nie żałować? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
27 / 11 / 2023

Jak kupować gaz LPG, żeby później nie żałować?

Często pytacie mnie, kiedy kupować propan, żeby nie żałować? Kiedy ceny są najkorzystniejsze? Postanowiłem więc odpowiedzieć jakie w ogóle są możliwości zakupu gazu i czy jest jakiś sposób żeby zawsze kupować wtedy, kiedy gaz jest najtańszy.

Kiedy kupować gaz do domu?
Jeżeli jesteś odbiorcą indywidualnym, to ważniejszy od metody zakupu gazu, będzie dla Ciebie czas, kiedy tego dokonasz. Z doświadczenia wiem, że w ostatnich latach najlepszy okres do zakupu propanu to drugi kwartał roku. Spowodowane jest to obniżonym popytem na gaz. Nie ma wtedy ani sezonu grzewczego, ani sezonu w transporcie, ani w produkcji czy rolnictwie. To między innymi dlatego tak dużą wagę przykładam do doboru wielkości zbiornika – żeby gazu wystarczyło zawsze od “sezonu” do sezonu.

Od lat pomagam klientom wybrać odpowiedni moment do zakupu. Czasami zdarza się, że gaz drożeje o 20 groszy w ciągu 2 tygodni – zatankowanie przed podwyżkami oznacza setki złotych oszczędności. Informuję moich klientów o zbliżających się podwyżkach i obniżkach – tak, aby mieli pewność, że kupują gaz w najkorzystniejszej obecnie cenie.

Współpraca spotowa

Pierwsza metoda zakupu gazu to współpraca spotowa, która opiera się na cenie dnia, którą oferuje dostawca. W tym przypadku dzwonisz do kilku dostawców i wybierzesz tego, który najbardziej Ci pasuje. Aktualną cenę rynkową dla tysiąca litrów dla domu i dla biznesu znajdziesz w prawym górnym rogu na stronie głównej. Warto zaglądać tam częściej –  obok cen znajdują się strzałki, które wskazują prognozy: czy na rynku oczekiwane są spadki, wzrosty, czy stabilizacja.

Dla osoby fizycznej jest to dobry sposób współpracy, ale dla firm już niekoniecznie. Bawienie się ceną ma oczywiście swoje uroki i pozwala czasami zaoszczędzić całkiem niezłe sumy. Niestety, bardzo często osoby zwlekające z zakupem na ostatnią chwilę, przeczekują najniższą cenę i kupują gaz w średniej cenie. Dla osób fizycznych i przedsiębiorstw jest to również niekorzystne ze względu na brak gwarancji dostaw w przypadku pojawienia się kryzysów.

Kiedy kupować gaz do firmy?

Jeżeli prowadzisz przedsiębiorstwo, fermę drobiu czy suszarnie zbóż, liczy się dla Ciebie przewidywalność i stabilność cen oraz to, że gaz będzie zawsze na czas. Nie możesz sobie przecież pozwolić, żeby proces produkcyjny się zatrzymał lub żeby twoja hodowla została zagrożona – tak jak w case study, opisującym fermę drobiu, którą opisałem na stronie www.romgaz.com.pl. Dlatego firmom najczęściej polecam kontrakt oparty na formule cenowej. 

Kontraktowanie gazu oparty na formule cenowej

Ja zazwyczaj stosuję cenę, która jest średnią z ostatnich dziennych notowań cen z e-petrol.pl, do której dodaję narzut. Tobie daje to stabilizację – pozwala przewidywać cenę za jaką kupisz gaz w najbliższych dniach. Dodatkowo taka współpraca buduje relację –  Ty jako klient wiesz, że mój narzut jest stały, więc nie rozmawiamy o cenie za każdym razem.

Kontraktowanie gazu to nie tylko zobowiązanie cenowe. Oprócz tego, że wiesz, za ile kupisz, to masz od dostawcy gwarancję realizacji dostaw pod rygorem kar umownych za opóźnienia bądź niedowiezienie gazu. W ostatnich 3 latach w związku z wydarzeniami na świecie ta wartość jest jedną z największych, którą niesie kontrakt. Cena ta zmienia się raz w tygodniu.

Stała cena gazu

Trzecia metoda z mojego punktu widzenia jest najciekawsza  – ale żeby z niej korzystać, trzeba być świadomym i dojrzałym zakupowo. To stała cena gazu.

Dlaczego nie jest to oferta, z której powinni korzystać wszyscy?  U części klientów powoduje ona duże rozgoryczenie i pretensje, kiedy muszą wywiązywać się za zapisów umowy i kupować gaz droższy niż po aktualnej cenie rynkowej. Kontrakt ze stałą ceną nie gwarantuje zawsze najniższej ceny – tylko stałą przez cały okres umowy! Jest to natomiast szczególnie dobra oferta dla firm, które pracują na długich kontraktach na przykład z dużymi sieciami handlowymi deweloperami, fabrykami, gdzie trzeba minimalizować ryzyko związane z inflacją, zmianami cen surowców i tak dalej.

Umowy takie są też dobrym zabezpieczeniem w przypadku wybuchu konfliktów  lub innych zjawisk globalnych czy politycznych, powodujących przerwanie łańcucha  dostaw surowców. Dzięki temu, że są mocno obwarowane – zarówno dla kupującego jak i sprzedającego – obie strony dążą do realizacji kontraktu w 100%.

Która metoda jest najlepsza?

To zależy. Uważam że każdy musi wybrać swój model zakupów. Osobiście zawsze polecam ten, na którym ja opieram się, kupując gaz dla siebie. Model hybrydowy umożliwia zakup części wolumenu na różnego rodzaju kontraktach, a części z wolnego rynku. Daje to równocześnie gwarancję nieprzerwanych dostaw i możliwość wyciągnięcia najlepszych cen dla moich klientów.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak oszczędzać, stawiając na propan? A może masz swoje doświadczenia z kupowaniem gazu w najkorzystniejszych cenach? Napisz w komentarzu!
Zasubskrybuj mój kanał i kliknij w dzwoneczek, by nie ominęły Cię najciekawsze lekcje, dotyczące LPG.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.