Jak przygotować wykop pod zbiornik? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
04 / 03 / 2024

Jak przygotować wykop pod zbiornik?

Dziś opowiem Ci o tym, jak dobrze przygotować wykop pod zbiornik podziemny i jak ustrzec się przed najczęściej pojawiającymi się na tym etapie inwestycji błędami oraz jak wyglądają prawidłowo, ale też źle wykonane roboty na prawdziwych przykładach.

Solą w oku każdego inwestora, który zamierza wybudować instalację gazową, są prace ziemne. Pytanie “Jak wykonać wykop pod zbiornik” jest jednym z najczęściej zadawanych wśród osób, które zdecydowały się na inwestycję w LPG. Mówiąc szczerze – najlepiej zrobić je zgodnie z projektem. Zazwyczaj to wystarczy. Jednak wciąż zdarzają się źle zrobione wykopy.

Wykopy pod uziemienie

Zaczniemy od wykopów pod uziemienie  które często są pomijane lub klienci zapominają o ich przygotowaniu podczas prac ziemnych. Prace ziemne związane z montażem zbiornika naziemnego wyglądają następująco:

  1. Wykopy pod uziom otokowy  Wykonujemy je w odległości jednego metra od płyty fundamentowej na głębokości 60 cm.
  2. Dodatkowo doprowadzamy podejście pod nogi zbiornika po przekątnej, żeby podłączyć zbiornik. Przygotowanie wykopów pod uziemienie nie jest potrzebne w przypadku stosowania uziemienia szpilkowego, zwanego też pionowym.
  3. Bardzo istotnym elementem przygotowania prac ziemnych jest również przygotowanie terenu pod sam zbiornik. Przed usadowieniem płyty pod zbiornik, powinieneś zebrać darń w miejscu, w którym będzie stawiana płyta oraz podsypać pod płytę 10-15 cm warstwę żwiru.

Wykop pod instalację gazową

Wykop pod instalację gazową to również wykop o głębokości 80-100 cm, na dnie którego znajduje się żwirowa podsypka. Ważne, żeby zarówno przy płycie, jak i budynku wykop miał około 1 metra, ponieważ ułatwia to montaż kolumn, które mają określone wysokość. Po ułożeniu w niej rury polietylenowej , przysypuje się je kolejną warstwą żwiru i na to nakłada się folię ostrzegawczą. Pamiętaj, żeby na budowie zawsze była odpowiednia ilość żwiru na podsypkę lub zasypkę.  Zamiast zwykłej rury PE można zastosować rurę RC, która nie wymaga stosowania żwirowej zasypki ani podsypki. Jest to rozwiązanie droższe, ale zdecydowanie mniej uciążliwe i prostsze w realizacji.

Pamiętaj że wykop zawsze powinien dochodzić do samej ściany, na której ma być powieszona skrzynka gazowa, a z drugiej strony bezpośrednio do płyty.

Omijanie przeszkód

Jeżeli w wykop przecina inne sieci, to jest  kanalizację, Internet, prąd lub inne przewody lub rury, pamiętaj żeby pogłębić go do 20 cm w tym miejscu, aby zachować minimalną wymaganą odległość.

Jeżeli na drodze instalacji jest polbruk, wylewka lub inne przeszkody, należy je usunąć na czas wykonywania instalacji lub zrobić pod nimi przecisk lub przewiert.

Zalecana szerokość wykopu to 40 cm. Oczywiście, można zrobić węższy, ale utrudnia to pracę instalatorowi, zwłaszcza kiedy jest zimno.

Głębokość i rozmiar wykopów

Dla zbiorników podziemnych problematyczna może być głębokość wykopów, pora ich wykonywania i  rozmiar.

W pierwszej kolejności pamiętaj że to projekt określa, jak głęboki ma być wykop. Głębokość wykopu powinna być liczona od docelowego poziomu 0 dookoła zbiornika.

Jeżeli planujesz ułożenie kostki lub dosypanie ziemi dookoła, musisz wziąć pod uwagę przyszły poziom gruntu. Dlaczego? Jeżeli zrobisz wykop za nisko, woda będzie wpływała  do komina i będzie zalewała armaturę. Na krótką metę nie jest to szkodliwe, ale w dłuższej perspektywie utrzymywanie się wysokiego stanu wody opadowej w kominie może powodować uszkodzenie niektórych części armatury zbiornika.

Jeżeli podczas wykonywania wykopu pojawia się woda gruntowa oznacza to, że zbiornik należy wynieść ponad jej lustro, aby zapobiec jego wypłynięciu.  To z kolei spowoduje, że żeby zachować 50 cm warstwę ziemi, trzeba będzie stworzyć kopiec. Między innymi dlatego wykopy powinno się wykonać dzień przed montażem zbiornika. 

Na dnie zbiornika powinna znaleźć się podsypka, a na niej płyta fundamentowa – i to właśnie grubość płyty i podsypki determinuje głębokość całkowitą wykopy. Należy to wykonać tak, że góra płyty jest na głębokości 185 cm od docelowego poziomu 0. Wtedy plastikowy kołnierz z wiekiem będzie wystawał dokładnie tyle. ile trzeba. 

Jeżeli zaś chodzi o szerokość i długość wykopu, należy uwzględnić wielkość zapisywanego przez nas zbiornika. Wokół zbiornika w wykopie powinno być zostawione 125 cm  przestrzeni, po której poruszać będzie się mógł instalator, który będzie mocował zbiornik do płyty i układał ochronę katodową. Przestrzeń ta jest także potrzebna inspektorowi UDT do odebrania powłoki zbiornika po jego zmontowaniu. 

Dokonując zasypów instalacji i zbiornika należy pamiętać, że robimy to zawsze żwirem lub piaskiem. Zbiornik podziemny powinien mieć też poprawnie zainstalowaną ochronę katodową.

Pamiętaj jeszcze o jednym. Wykonanie wykopów zbyt szybko może spowodować napłynięcie do niego wód opadowych. Bądź zawsze przygotowany do wypompowania ich przed przyjazdem instalatora.

To tyle! Mam nadzieję że tak przedstawiony temat, z tyloma przykładami, wyczerpuje wszystkie pytania. Jeżeli jednak dalej masz wątpliwości, zapraszam do zapisania się do newslettera na mojej stronie internetowej www.propanguru.pl oraz kontaktu!

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.