Jak taniej ogrzewać mieszkanie w bloku? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
17 / 06 / 2024

Jak taniej ogrzewać mieszkanie w bloku?

Witaj w kolejnym wpisie Lekcji Propan Guru. Dziś skupimy się na temacie, który może dosłownie ocieplić atmosferę w Twojej lokalnej społeczności – mowa o nowoczesnych kotłowniach zewnętrznych dla wspólnot i spółdzielni. Zapnij pasy, bo to, co zaraz przeczytasz, może zrewolucjonizować sposób, w jaki myślisz o ogrzewaniu w budynku wielorodzinnym! Jeżeli mieszkasz w bloku lub zarządzasz wspólnotą mieszkaniową, poświęć chwilę, na pewno nie pożałujesz.

Uciekające ciepło

Jeżeli do tej pory myślałeś, że gaz płynny to rozwiązanie tylko dla domów jednorodzinnych, to jesteś w błędzie. Otóż ostatnio w mojej firmie coraz częściej projektujemy i montujemy instalacje dla wspólnot mieszkaniowych i bloków zwłaszcza na terenach wiejskich. Największym ich problemem są przestarzałe kotłownie na węgiel czy miał, które wymagają szybkiej wymiany ze względu na swój stan i zbliżające się uregulowania prawne. 

Bardzo często kilka bloków zasilanych z jednej kotłowni ma też olbrzymie straty na przesyle energii, ze względu na to, że były budowane w latach 'dziewięćdziesiątych ’90 i wcześniej. Nic dziwnego – rury są kiepsko albo wcale nie są zaizolowane. Wiele z nich pracuje również bez systemów uzdatniania wody, co sprawia, że zarówno wymienniki ciepła, jak i sieć są zakamienione, co również mocno obniża ich wydajność.

Oszczędności z rozwiązania dla bloku

Przejdźmy do najbardziej palącego pytania – ile to kosztuje? Rozważmy nie tylko cenę, ale także to, co za nią dostajemy. Przykład? Spółdzielnia mieszkaniowa w jednej z pomorskich wsi zainwestowała w proponowaną przeze mnie nowoczesną kotłownię zewnętrzną, która obniżyła ich roczne wydatki ogrzewania z 250 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych. Oszczędności wynoszą 150% – .  nawet 150 tysięcy złotych rocznie! To prawie tyle, co koszt inwestycji a to przecież dopiero początek oszczędności i krok w stronę zrównoważonego budżetu. 

Oprócz niższych kosztów samego ogrzewania, spółdzielnia redukuje prawie do zera koszty obsługi tej kotłowni. 

Bezobsługowość ogrzewania

Dotychczasowe źródło ciepła wymagało palacza na etacie. Teraz wystarczy od czasu do czasu sprawdzić stan napełnienia zbiornika i szczelność instalacji. Zamontowanie kotła zewnętrznego bezpośrednio na ścianie budynku i położenie krótkiego preizolowanego ciepłociągu w ziemi spowodowało  zmniejszenie strat przesyłowych do zera. Nowy, czysty układ z wymiennikiem płytowym sprawia, że zanieczyszczona woda z obiegu wtórnego nie trafia do kotła, co gwarantuje długowieczność jego pracy. 

Sam kocioł pracuje na zewnątrz, na mieszance glikolowej, co nie powoduje ryzyka zamarznięcia i rozsadzenia urządzeń. Wszystko po to, aby utrzymać komfort pracy instalacji. 

Instalacja dla bloku czy osiedla?

Takie rozwiązania można stosować dla wymiany układu ogrzewania oraz ciepłej wody dla jednego bloku lub grupy bloków bez względu na to, jakie było dotychczasowe rozwiązanie. 

Niewątpliwą zaletą budowania instalacji indywidualnej dla każdego bloku jest to, że każdy budynek  jest zabezpieczony – w razie ewentualnej, ekstremalnie rzadkiej awarii poszkodowanych bez ciepłej wody  jest mniej. Z mojego doświadczenia wynika również, że wspólnoty wolą samostanowienia ze względu na różne konflikty sąsiedzkie. 

Podobne rozwiązanie w skali makro zastosowaliśmy przy modernizacji kotłowni w gminie Koczała, o którym mówię w odcinku na kanale mojej firmy – TUTAJ.

Niestety, na dziś nie znam żadnego dofinansowania na takie inwestycje. Jeżeli ty takie znasz, to napisz proszę w komentarzu. Pamiętaj, by subskrybować mój kanał i kliknąć dzwoneczek, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami i poradami, które pomogą Ci żyć lepiej i taniej

Ekologia ogrzewania bloku

Przejście na nowoczesny system ogrzewania to nie tylko oszczędności. To także większy komfort dla mieszkańców i mniejszy wpływ na środowisko. Wszyscy wiemy, jak ważne jest zdrowe powietrze, szczególnie w miejscach, gdzie bawią się nasze dzieci. Nowoczesne kotłownie zewnętrzne znacznie redukują emisję szkodliwych substancji. W przypadku rezygnacji z węgla emisja jest niższa o ponad połowę. 

Pozostałe zyski z LPG dla blogu

Stara kotłownia to nie tylko ciągłe naprawy, ale i ciągłe zmartwienia. Nowa instalacja z LPG to spokój ducha na lata. I choć początkowy koszt może wydawać się duży, to inwestycja ta zwraca się niezwykle szybko. Nie tylko przez oszczędności, ale przez wzrost wartości nieruchomości w gminie. 

Nie zostawiaj tej decyzji na później. Im szybciej wspólnota zdecyduje się na modernizację, tym szybciej zaczniecie czerpać korzyści – zarówno finansowe, jak i ekologiczne. Dodatkowo już niedługo wszystkie kotłownie starego typu i tak będą musiał być zmodernizowane, co na pewno wpłynie na wzrost ceny tych urządzeń.

Masz pytania? Nie jesteś pewien, jak to wszystko działa? Skontaktuj się ze mną – chętnie odpowiem i pomogę rozwiać wszelkie wątpliwości. Wyślij link do tego wpisu swojemu zarządcy i zapytaj go o możliwość takiej inwestycji w twoim bloku.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.