Jaką butlę z gazem wybrać do przyczepy kempingowej? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
07 / 10 / 2024

Jaką butlę z gazem wybrać do przyczepy kempingowej?

Dziś temat dla wszystkich miłośników karawaningu. Nie ukrywam, że sam byłem na kempingu tylko kilka razy, jednak temat butli gazowych, także w tym kontekście nie jest mi obcy. Opowiem Wam na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się nabić w butelkę przy wymianie stalowej butli gazowej, jakie są przewagi i wady butli kompozytowej oraz postaram się przybliżyć pozostałe rozwiązania. 

Karawaning jest coraz bardziej popularny więc chętnie dowiem się od Was jakie są wasze „lajfhaki” dotyczące używania gazu w kempingowych warunkach oraz jakie są wasze doświadczenia jeśli chodzi o wymianę butli za granicą – o problemach jakie się z tym wiążą również powiem więcej w dalszej części filmu.

Pierwsza ważna rzecz to propan-butan i propan – czyli to, jakiej mieszanki używacie. 

Niewątpliwie najlepszy pod każdym względem będzie propan. Przede wszystkim odparowuje on do końca i ma mniej zanieczyszczone spaliny. Propan powinien też wystarczyć na dłużej. Mitem jest, że do butli bez kołnierza nie można wlać propanu. Można, jeśli butla ma na tabliczce nabitą mieszaninę C. Jeżeli na tabliczce nie ma mieszaniny C, jest tylko mieszanina B, to wtedy można wlać tylko mieszaninę B czyli propan-butan. Dlaczego zwracam na to uwagę? Bo dalej na forach dla kamperowców podawane są adresy stacji paliw, gdzie można napełnić butle z gazem. Pod żadnym pozorem tego nie róbcie. Po pierwsze – łatwo przepełnić taką butlę, bo mało kto zwraca uwagę na wagę pustej butli, a po drugie – nigdy nie wiesz (i właściciel stacji też do końca często nie wie) jaką ma akurat mieszankę w zbiornikach. Poza tym na rozlewni gazu butla podczas napełniania jest weryfikowana pod względem szczelności, a napełniając ją stacji paliw przeprowadzenie takiej weryfikacji jest niemożliwe. 

Kolejna najważniejsza rzecz to legalizacja butli 

To o tyle ważne, że jak już wspominałem w odcinku o legalizacji butli, dystrybutorzy coraz więcej uwagi będą przykuwać do tego jaką butlę oddajesz. Dla użytkowników kempingów jest to szczególnie ważne, bo ich wskaźnik rotacji czyli częstość wymiany butli jest niski, zwłaszcza na przełomie sezonów. Może się okazać, że kupisz pod koniec wakacji butlę, która ma legalizację jeszcze na 3 miesiące, a oddasz ją do wymiany dopiero przed przyszłymi wakacjami, kiedy już nie będzie miała legalizacji i butla po prostu nie zostanie przyjęta. Butla stalowa może również zostać nieprzyjęta, jeżeli będzie miała inny zawór, niż ten który jest obowiązującym w danym kraju. Niestety nie zostało to zunifikowane i każdy kraj dopuszcza inne rodzaje butli i inne zawory. Wymieniając butle za granicą możesz więc przywieźć do kraju drogą pamiątkę – butlę, której nikt nie przyjmie.  

Jednym z rozwiązań może być oczywiście wzięcie na wakacje 2 butli. Butle kompozytowe, które ważą mniej, są łatwiejsze do przechowywania i są wypełnione propanem, więc wystarczają na dłużej. Butle te są też lepsze ze względu na wygodę i bezpieczeństwo ich instalacji. Szybkozłącze na reduktorze quick-on powoduje, że jest on „głupotoodporny”, czyli nie da się go założyć w zły, nieszczelny sposób i nie potrzeba dodatkowego klucza. Wystarczy przekręcić motylek i już – butla zapięta. Co jest najfajniejsze w butli kompozytowej, to prześwitujące ścianki, przez które zobaczysz ile gazu jeszcze zostało. 

Jest też jeszcze jedno rozwiązanie – moim zdaniem najlepsze z nich wszystkich. Kompozytowa butla 11 kg z zamontowanym zaworem odcinającym przy napełnieniu butli do 85%, tak jak w instalacji LPG do samochodów. Wszystko dzięki specjalnemu zaworowi – wystarczy odwiedzić dowolną stacje paliw i na niej nalać gaz do butli. Takie butle to idealne rozwiązanie dla osób, które wynajmują swojego kampera lub jeżdżą dużo po różnych rejonach świata, bo instalując taką butlę, możesz zupełnie nie przejmować się jej wymianą i nie wrócisz z wyprawy z butlą, której nie da się wymienić w Polsce. 

Jeszcze raz przestrzegam przed tankowaniem butli na stacjach paliw i zachęcam do większego zwracania uwagi na legalizację butli. Dajcie znać w komentarzach czy o czymś jeszcze powinienem wspomnieć. Na kolejny odcinek zapraszam w każdy piątek o 17! Cześć!

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.