Kiedy kocioł odpada? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
18 / 03 / 2024

Kiedy kocioł odpada?

Czego nie można robić, projektując kotłownię?

Gdzie można, a gdzie nie można montować kotła? Jakie zasady musi spełniać miejsce na kocioł? Kiedy kocioł zewnętrzny jest najlepszym rozwiązaniem?
W dzisiejszej lekcji opowiem Ci o zasadach związanych z projektowaniem kotłowni.

Kotłownia w garażu
Częste pytanie, zwłaszcza wśród osób starających się o dofinansowanie z programu “Czyste powietrze” brzmi: “Czy mogę zamontować kocioł w garażu?”.

Samochód bardzo zmienia kubaturę pomieszczenia i może powodować wyładowania elektrostatyczne. Garaż nie jest więc dozwolonym miejscem na kotłownię. Bywa jednak tak, że jest to logistycznie najlepsze miejsce – w takich przypadkach moi klienci decydują się na wyodrębnienie osobnego pomieszczenia o kubaturze minimum 6,5 m3. 

Kocioł z poziomym wyrzutem spalin
W pomieszczeniu tym wieszamy tylko kocioł z poziomym wyrzutem spalin i podłączeniem do “starego” obiegu wody lub bojlera. Poziomy wyrzut spalin to tania i dobra alternatywa dla wkładek kominowych do klasycznego komina. Jednak jest to opcja dopuszczalna tylko dla kotłów o mocy poniżej 21 kW. Jeżeli masz większy kocioł, potrzebne jest klasyczne rozwiązanie. 

Pomieszczenie z klatką schodową
Innym miejscem, w którym nie można projektować kotłów  jest klatka schodowa w dół. Niesie to za sobą te same zagrożenia, co budowanie kotłów w piwnicy. 

Widoczność nitki gazowej
Prowadząc  instalację gazową wewnętrzną należy pamiętać, że nie może ona być schowana pod tynkiem, styropianem lub innymi trwałymi zabudowami. Nitka gazowa powinna być odkryta. Wśród bardziej kreatywnych rozwiązań, z którymi się spotykałem, znalazły się ażurowe, demontowalne przysłony, które umożliwiają zlokalizowanie ewentualnych nieszczelności oraz odpowiednie wentylowanie. 

Kocioł zewnętrzny
Jeżeli w budynku ze względu na poziom posadzki, charakter użytkowania pomieszczeń lub wentylację czy kanalizację nie ma możliwości zainstalowania kotła gazowego, rozwiązaniem może być kocioł zewnętrzny. Stosuje się go zazwyczaj we wspólnotach mieszkaniowych, jednak wdrażam także podobne rozwiązania dla domów jednorodzinnych i firm. Ostatnio razem z firmą Uncial- partnerem kanału – zamontowaliśmy taki kocioł dla budynku pewnej sieci handlowej z owadem w logo. Była to pierwsza w Polsce realizacja tego typu dla tymczasowego podgrzewania obiektu przy pomocy LPG. Wkrótce na kanale pochwalę się case study z przeprowadzonej inwestycji.

Jeżeli projektujesz lub budujesz podobne obiekty i masz problem z okresowym ogrzewaniem to skontaktuj się ze mną. Na bank coś wymyślimy. Zostaw suba i like także na kanale, a nie ominą Cię kolejne ciekawostki ze świata LPG. Do zobaczenia!

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.