Największe wady ogrzewania na gaz (i kilka mniejszych) - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
18 / 11 / 2024

Największe wady ogrzewania na gaz (i kilka mniejszych)

Chcę być z Wami uczciwy, więc dziś odpowiem na pytanie – czy ogrzewanie gazowe jest dla każdego i czy zawsze jest najlepszym wyborem? 

Jak pewnie możecie się spodziewać, odpowiedź brzmi – nie. Rzadko, ale jednak zdarza się, że dla pojedynczych, konkretnych przypadków znajdą się lepsze systemy. Żeby podejść do tematu jak najbardziej obiektywnie, o pomoc w znalezieniu wad instalacji gazowych poprosiłem na kilku forach internetowych zrzeszających osoby, które budują lub budowały ostatnio dom. Dziś opowiem o tym jakie są wady wskazali i dla kogo gaz może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Jedną z największych, jest długi czas oczekiwania na start inwestycji. W przeciwieństwie do innych źródeł ciepła, instalacja gazowa wymaga pozwolenia na budowę, co wiąże się z około 3-miesięczną procedurą. Trzeba przygotować mapę do celów projektowych, wykonać projekt i uzyskać pozwolenie na budowę. W przypadku zbiornika podziemnego potrzebna jest jeszcze opinia geologa. Niewątpliwie więc czas oczekiwania jest nieporównywalnie długi w stosunku do innych źródeł ciepła. 

Oprócz tego, że musisz długo czekać, to jeszcze może się okazać, że kotłownia, którą aktualnie masz, nie spełnia wymogów technicznych np. posadzka znajduje się poniżej poziomu gruntu lub nie ma wentylacji grawitacyjnej. O wszystkich wymogach i jak sobie z nimi poradzić dowiesz się z odcinka na ten temat. Link znajdziesz w opisie.

A co z samym zbiornikiem? 

Minimalne wymiary zbiornika to 2,5 na 1,5 na 1,25 metra. Jego montaż powoduje wyłączenie ze swobodnego użytku części działki, na której stoi, ale także w jego najbliższej okolicy – no bo nie mozna w pobliżu zbiornika składować żadnych odpadów czy też zrobić części rekreacyjnej z grillem lub ogniskiem. Ponadto należy zapewnić swobodny dojazd dla cysterny i pojazdów technicznych. Oczywiście, dzięki fachowemu doradztwu i mądremu planowaniu, tą wadę można skutecznie zminimalizować – robię to razem z moim zespołem. Jeżeli jesteś na etapie wyboru źródła ciepła lub już zdecydowałeś, że będzie to gaz i potrzebujesz z tym pomocy – odezwij się do mnie. Możesz to zrobić przez wiadomość prywatną, konta w social mediach lub przez formularz na mojej stronie. 

Zbiornik sam w sobie nie jest też najpiękniejszym elementem Twojego ogrodu czy podwórka, co może być problemem, jeśli aspekt wizualny jest dla Ciebie ważny. W tym wypadku, rozwiązaniem może być jednak posadzenie dookoła krzewów lub wkopanie zbiornika w ziemię. 

Kwestią dyskusyjną są zawsze ceny gazu.

W ogólnym rozrachunku gaz jest dość tanim źródłem ciepła. Polska jest jednak importerem gazu płynnego, więc nie posiadamy nieograniczonej niezależności w kwestii jego dostaw. Jedynie część gazu pochodzi z naszego krajowego podwórka, z rafinacji ropy naftowej. Reszta jest importowana, więc każde zachwianie może powodować krótkotrwałe skoki cenowe. Właśnie dlatego najlepiej jest dobierać zbiornik tak, żeby gazu starczyło Ci na minimum rok – dzięki temu takie sytuacje są mniej odczuwalne. 

Jedną z często powtarzanych wad jest też to, że gaz będzie zakazany.

Prawda jest jednak taka, że stanie się to dopiero za kilkadziesiąt lat. Sam zakaz jest jednak największą bzdurą – na ten temat również nagrałem osobny odcinek. Jeśli ta kwestia budzi Twoje wątpliwości, koniecznie go obejrzyj – link znajdziesz w opisie pod filmem.

Uciążliwość i częstotliwość przeglądów technicznych może dla niektórych wydawać się kolejnym problemem, ale częstsze i bardziej kosztowne są przeglądy w Twoim aucie. Mimo tego nie rezygnujesz z jego używania, prawda? W przypadku Urzędu Dozoru Technicznego to inspektor przyjeżdża do Ciebie, w dniu, w którym Ci pasuje. Przegląd zajmuje 20 minut i jeżeli wszystko jest ok, to jedzie dalej. W uśrednieniu, przez 12 lat użytkowania na utrzymanie instalacji gazowej wydasz od 1800 do 4000 złotych. O wszystkich opłatach i kosztach, które wiążą się z instalacją gazową dowiesz się odcinka na ten temat – link również znajdziesz w opisie pod tym filmem.

Last but not least – gaz większości z nas kojarzy się z niebezpieczeństwem. 

Bardzo dobrze, że mamy do niego respekt, ale tu znowu użyje analogii do samochodów – to nie szybkie samochody są niebezpieczne, tylko ich użytkownicy. Nie znam żadnego przypadku wybuchu gazu czy pożaru spowodowanego przez gaz sam w sobie. Wina zawsze jest po stronie użytkownika, który nie przestrzegał zasad BHP. Na ten temat również nagrałem odcinek. Link, jak się domyślasz, również znajdziesz w opisie. 

Jak widzisz, wszystkie te wady i problemy albo nie są tak straszne, jak je rysują, albo mają proste rozwiązanie. Dlatego ja dalej uważam, że gaz jest najlepszym rozwiązaniem dla większości budynków w naszej strefie klimatycznej. Przypadki, w których lepsza jest pompa ciepła, to jedynie te w super nowoczesnych domach, o małym metrażu, z potężnymi magazynami energii lub z fotowoltaiką na starych zasadach. A kotły pelletowe? Moim zdaniem nie mają żadnej przewagi nad instalacją gazową. Z resztą – o tym również nagrałem odcinek. Link? Tak jest – w opisie pod filmem! Sprawdź go i daj znać co Ty o tym sądzisz. 

To już wszystko na dzisiaj, ale podrzuciłem Wam tyle odnośników do starych materiałów, że macie jeszcze o czym posłuchać. Zostawcie w komentarzach swoje przemyślenia i pytania i widzimy się za tydzień. Cześć! 

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.