Rekuperacja i gaz – czy to bezpieczne połączenie? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
17 / 03 / 2025

Rekuperacja i gaz – czy to bezpieczne połączenie?

Rekuperacja i gaz to temat, który wzbudza wiele kontrowersji w środowisku architektów i projektantów. Niektórzy nie widzą problemu w łączeniu tych dwóch systemów, inni kategorycznie odradzają takie rozwiązanie. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym kwestiom – czym właściwie jest rekuperacja, jak odnosi się do tego ustawodawca oraz dlaczego niewłaściwie zaprojektowany system może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które zyskuje popularność głównie w nowych budynkach.

System składa się z sieci rur rozprowadzonych do wszystkich pomieszczeń, które zapewniają kontrolowaną wymianę powietrza bez utraty ciepła.

Rekuperacja a gaz – gdzie tkwi problem?

Sytuacja komplikuje się, gdy w budynku z rekuperacją pojawia się instalacja gazowa – zarówno gazu ziemnego, jak i płynnego. W tym artykule skupię się na gazie płynnym (propanie), choć ryzyko jest podobne w obu przypadkach.

Często słyszę pytanie: „Czy mogę mieć rekuperację w domu ogrzewanym propanem?” Odpowiedź nie jest jednoznaczna i wymaga dokładnego przeanalizowania potencjalnych zagrożeń.

Potencjalne ryzyko

Wyobraźmy sobie scenariusz: w instalacji gazowej pojawia się nieszczelność. Gaz ucieka, a system rekuperacji, działając jak odkurzacz, wciąga go do swoich przewodów. Gdy zbierze się odpowiednia ilość gazu, może dojść do zapłonu lub – w najgorszym przypadku – wybuchu.

Dlatego moje stanowisko jest jednoznaczne: rekuperacja nie powinna znajdować się w pomieszczeniach, gdzie występują jakiekolwiek odcinki instalacji gazowej. W tej kwestii nie ma miejsca na kompromisy czy wyjątki!

Czy w domu ogrzewanym na propan nie może być rekuperacji?

Wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła i równoczesne ogrzewanie propanem jest można, ale pamiętaj, że rekuperacji nie powinno być w pomieszczeniu kotłowni. W takim przypadku rozwiązaniem jest montaż wentylacji grawitacyjnej w postaci kratki wentylacyjnej.

Co istotne, kratka musi być umieszczona na wysokości 15 cm od posadzki. Dlaczego tak nisko? Ponieważ propan jest cięższy od powietrza i w przypadku wycieku gromadzi się przy podłodze.

Czy czujniki gazu to wystarczające zabezpieczenie?

Niektórzy projektanci proponują rozwiązanie kompromisowe: kotłownie z rekuperacją, ale wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia w postaci czujników gazu.

Nie podzielam tego optymizmu. Czujniki są oczywiście dobrym rozwiązaniem, ale mogą zawieść – grawitacja natomiast działa zawsze.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest priorytetem. Lepiej zainwestować więcej w dobrze zaprojektowany i wykonany system, niż ryzykować życiem swoim i bliskich. Prawidłowo zaprojektowana instalacja gazowa w połączeniu z odpowiednią wentylacją może funkcjonować bezpiecznie, ale wymaga to wiedzy i doświadczenia.

Podsumowanie

Rekuperacja i gaz płynny mogą współistnieć w jednym budynku, ale wymagają przemyślanego projektu i właściwego wykonania. Najważniejsze zasady to:

  • brak rekuperacji w pomieszczeniach z instalacją gazową;
  • wentylacja grawitacyjna w kotłowni z kratką 15 cm nad podłogą;
  • zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa przy projektowaniu i wykonaniu instalacji.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich jest bezcenne. Warto skonsultować się z doświadczonym projektantem, który pomoże Ci stworzyć system dostosowany do Twoich potrzeb i zgodny z wszelkimi normami bezpieczeństwa.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.