Rozmiar ma znaczenie! Jaki powinien być Twój zbiornik? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
20 / 05 / 2024

Rozmiar ma znaczenie! Jaki powinien być Twój zbiornik?

Kojarzysz widok 11-kilogramowej butli, podłączonej do palnika gazowego albo parasola gazowego – całych pokrytych lodem? Wiesz skąd się wzięło to zjawisko? Chodź – chętnie Ci opowiem! Dziś porozmawiamy o tym, jak dobrać zbiornik dla potrzeb Twojego domu i jakie konsekwencje wynikają ze złej decyzji na tym etapie. 

Powierzchnia domu

Rozmiar zbiornika dobieramy do wielkości budynku. Najważniejszym wskaźnikiem powierzchnia użytkowa. Od 14 lat mówię klientom, że do ogrzania ich budynków wystarczy 15 litrów propanu na każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku. Dane te potwierdzają tysiące moich byłych i obecnych odbiorców.  Sprawdza się to także u mnie w domu i sprawdzało się, gdy byłem dzieckiem –  w moim domu rodzinnym, którym od 1995 r. ogrzewany jest gazem. Moje zużycie możecie zresztą śledzić na kanale w odcinkach z cyklu #miesiąc na gazie. 

Prawidłowy dobór zbiornika jest bardzo ważny – we wspomnianej serii #miesiąc na gazie pokazuję, dlaczego tak jest. W odcinkach możecie zobaczyć między innymi, że zatankowałem gaz w zeszłoroczne  lato i ze względu na zbyt mały zbiornik musiałem dotankować propan zimą. Nie było w tym i nic złego, gdyby nie różnica w cenie między latem a zimą. Mając większy zbiornik zaoszczędziłbym 60 groszy na każdym zatankowanym latem litrze. Przy  moim obecnym zużyciu oznacza to wprost oszczędność około 800-1000 złotych rocznie. 

Nie powielaj mojego błędu – różnica w zakupie zbiornika o pojemności 2700 litrów a zbiornikiem o pojemności 4800 litrów to około 2000 złotych.   Zakup większego zbiornika zwróciłby się w moim przypadku już po 2. sezonie a zbiornik kupuje się przecież raz na kilkadziesiąt lat.  

Jeśli nie lubisz podejmować złych decyzji i chcesz być świadomym konsumentem energii, koniecznie daj mi suba i bądź na bieżąco z Lekcjami Propan Guru.

Magazynowanie gazu

Większy zbiornik jest lepszy również dlatego, że pozwala gaz magazynować dłużej. To miało szczególny wpływ w trakcie niedawnego wybuchu konfliktu za naszą granicą. Klienci, którzy mieli jeszcze duży zapas gazu w większych zbiornikach, nie kupowali gazu wtedy, kiedy jego cena była kształtowana przez strach. W mojej firmie w tym czasie  uspokajaliśmy  wszystkich i sugerowaliśmy wstrzymanie się z zakupami tak długo, jak to możliwe. Ci, którzy mieli większe zbiorniki, byli dużo bardziej skłonni poczekać w stosunku do tych, którzy mieli małe zbiorniki, w których było mało gazu.

Negocjowanie cen

Większy zbiornik to także większe możliwości negocjacyjne. Jak to bywa w hurcie zamawiając 1000 litrów gazu, otrzymujesz zazwyczaj delikatnie wyższą cenę niż zamawiając 3, 5 lub 7000 litrów. Różnice mogą sięgać nawet 15 gr/litr, czyli kilkuset złotych na jednym tankowaniu. 

Ograniczenie przestrzeni

Instalując większe zbiorniki, musimy zachować odpowiednie odległości od budynków i granic działki. Na przykład, zbiornik o pojemności 2700 litrów wymaga odległości 5,75 m od granicy działki lub budynku. Z kolei zbiornik o pojemności 4850 litrów wymaga już 8,75 m. Ta kwestia jest szczególnie istotna na małych działkach. W przypadku zbiorników podziemnych wymagane odstępy to 3,75 m i 4,5 m. Szczegółowe wymiary i odległości znajdziesz w moim Lekkim Poradniku o Gazie.

Możliwość odparowania

Zbiorniki różnią się możliwościami odparowania, w zależności od tego, czy są podziemne, czy naziemne. Na przykład, zbiornik naziemny o pojemności 2700 litrów ma maksymalną zdolność odparowania 40 kilowatów przy -20 stopniach Celsjusza. Jeśli podłączysz do niego urządzenie o mocy większej niż 40 kilowatów, przy tej temperaturze urządzenie przestanie działać z powodu braku dostępnej energii. Dla tego samego zbiornika podziemnego, zdolność odparowania wzrasta do 70 kilowatów. W przypadku większych zbiorników, różnice są jeszcze bardziej zauważalne: dla zbiornika naziemnego o pojemności 6400 litrów odparowanie wynosi 90 kilowatów, a dla podziemnego aż 260 kilowatów.

Zbiornik a temperatura zewnętrzna

Niewłaściwy dobór zbiornika do potrzeb palników, zwłaszcza w zimie, może prowadzić do oszraniania zbiornika. Gaz, aby odparować, czerpie energię cieplną z otoczenia, wymienianą przez płaszcz zbiornika. W warunkach niskiej temperatury, kiedy energii jest za mało, zaczyna się oszranianie. Jeśli proces ten będzie długotrwały, może dojść do całkowitego oszronienia zbiornika, co utrudni odparowanie. Problemy te są mniejsze, jeśli używamy najczystszego propanu, który odparowuje do -43 stopni Celsjusza. Z propan-butanem problemy pojawiają się szybciej, ponieważ butan odparowuje tylko w dodatnich temperaturach.

Podsumowanie

Dobór zbiornika to kluczowa decyzja przy budowie instalacji gazowej, której konsekwencje odczujesz przez lata. Podejmując tę decyzję, weź pod uwagę wszystkie aspekty, o których mówię podczas moich lekcji, albo skonsultuj się ze specjalistą – na przykład ze mną. Bardzo chętnie odpowiem na wszystkie pytania w komentarzach oraz te w wiadomościach prywatnych.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.