Skrzynka gazowa – Jak duża? W jakim kolorze? I gdzie? - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
14 / 10 / 2024

Skrzynka gazowa – Jak duża? W jakim kolorze? I gdzie?

Dziś opowiem po co montuje się skrzynkę gazową, jakie ma funkcje, jakie są jej przykładowe wymiary i najważniejsze – jakie są zasady przy wyborze lokalizacji skrzynki. Krótko mówiąc dowiesz się w jakim miejscu można, a w jakim nie można jej zamontować. Zaczynamy!

Zacznijmy od podstaw – po co w ogóle montuje się skrzynkę gazową? 

Skrzynka gazowa ma bardzo ważne znaczenie praktyczne – chroni znajdujące się w niej elementy instalacyjne, takie jak gazomierz, reduktor ciśnienia gazu oraz kurek odcinający – w razie wycieku to właśnie tam należy zamknąć dopływ gazu do budynku. Z tego powodu skrzynka musi spełniać kilka zasad, które zaraz bardziej szczegółowo omówię. Na wstępie muszę jednak zaznaczyć, że regulacje prawne dotyczą nie tyle całej skrzynki, co zaworu potocznie nazywanego kurkiem, a wszelkie pomiary muszą być dokonywane właśnie od niego. Wielkość skrzynki nic tutaj nie zmieni.

Po pierwsze – zawór musi znajdować się w odległości minimum 60 centymetrów od urządzeń iskrzących, takich jak gniazdka, włączniki czy kinkiety. W razie wycieku gazu muszą być one odpowiednio daleko, by nie doszło do eksplozji.

Po drugie – musi być on odsunięty o minimum 50 cm od drzwi i okien, a tak naprawdę od wszystkich otworów znajdujących się w ścianie, w tym otworów wentylacyjnych, świetlików czy zsypów do kotłowni. W razie rozszczelnienia gaz mógłby dostać się przez nie do wnętrza budynku. Z tego samego powodu skrzynka nie może znajdować się bezpośrednio nad żadnym otworem. 

Po trzecie – zawór nie może znajdować się w odległości bliższej niż 50 cm od narożnika ściany.

A co ze skrzynką zlicowaną z elewacją? 

Przepisy mówią, że wszystkie elementy muszą być odkryte i za reduktorem drugiego stopnia powinno się od razu wejść do pomieszczenia wewnątrz budynku. Jeżeli chcemy prowadzić rurę z gazem po elewacji trzeba spełnić kilka warunków. Cytując za ustawą:

“Przewody instalacji gazowej, począwszy od 0,5 m przed zewnętrzną ścianą budynku do kurków odcinających przed gazomierzami w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych lub do odgałęzień lokali użytkowych w budynkach użyteczności publicznej, powinny być wykonane z rur stalowych bez szwu bądź z rur stalowych ze szwem przewodowych, zgodnych z wymaganiami przedmiotowych Polskich Norm, łączonych przez spawanie.”

A jakie wymiary musi mieć skrzynka? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – skrzynka powinna mieć wymiary pozwalające na swobodny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Jeżeli zlicujesz przód szafki z elewacją, może się okazać, że jeżeli dojdzie do awarii reduktora, jego wymiana uszkodzi elewację. W miejscu, w którym będzie reduktor, powstanie również mostek termiczny, ponieważ ocieplenie będzie w tym miejscu cieńsze, niż w na całej reszcie budynku.

W przypadku klasycznej skrzynki gazowej czyli takiej, w której jest zawór kulowy i reduktor drugiego stopnia ma ona wymiary 45 x 25 x 15 centymetrów. Jeżeli w skrzynce ma być zamontowany gazomierz, to jej wymiary to najczęściej 45 x 45 x 20. A jeśli do tego dochodzi jeszcze system detekcji i elektrozawór to o kilka centymetrów zwiększa się wymiar szerokości.

Jaka jest najmniejsza dostępna i zgodna z przepisami skrzynka?

Jeżeli zdecydujesz się na montaż reduktora dwustopniowego, możesz zastosować skrzynkę o wymiarach 15 x 15 x 15 centymetrów.. Wtedy skrzynka ma w sobie tylko kurek odcinający. Rozwiązanie to jednak jest zarezerwowane jedynie dla instalacji o niewielkiej długości, gdzie przewód gazowy nie ma więcej niż 15 metrów. 

To jednak nie koniec!

Skrzynka musi być również przewiewna – gwarantują to otwory w dolnej jej części. A najlepiej oczywiście jeżeli otwory te będą w kształcie łezki z logo Romgazu – takie właśnie skrzynki dostarczamy naszym klientom. Należy tu też odczarować mit o tym, że skrzynka musi być żółta. Nie musi. A dostarczane przez nas skrzynki możesz zamówić w dowolnie wybranym przez ciebie kolorze, o ile zrobisz to z wyprzedzeniem. W przeciwnym razie do wyboru będziesz mieć białe i antracytowe – te w ostatnich latach są wybierane przez naszych klientów najczęściej. 

W naszych instalacjach używamy skrzynek stalowych lub plastikowych. Należy jednak pamiętać, że plastik jest bardzo podatny na warunki zewnętrzne, często pęka od naprężeń i matowieje, więc osobiście sugeruję użycie skrzynek stalowych, malowanych proszkowo lub ze stali nierdzewnej. 

Masz jeszcze jakieś wątpliwości? Zostaw pytanie w komentarzu pod filmem – postaram się na nie odpowiedzieć! Jeśli dowiedziałeś się dzisiaj czegoś nowego, daj suba i lajka. Ode mnie to już dziś wszystko – cześć!

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.