Wszystko, co musisz wiedzieć o LPG dla domu - PropanGuru
Pobierz e-book
Aktualności
12 / 08 / 2023

Wszystko, co musisz wiedzieć o LPG dla domu

Dziś opowiem Ci o tym, jakie aspekty musisz przeanalizować, jeśli chcesz postawić zbiornik na LPG. Aby osiągnąć pełną niezależność energetyczną i wybrać najkorzystniejsze finansowo rozwiązanie, weź pod uwagę tych siedem kwestii.

Pierwsza to zrozumienie potrzeb energetycznych. Roczne spalanie gazu w domu jednorodzinnym to średnio piętnaście litrów na metr kwadratowy powierzchni. Pomnóż powierzchnię domu przez piętnaście, dzięki czemu dowiesz się, ile litrów propanu rocznie potrzebujesz. Każde sto metrów domu to około tysiąc pięćset litrów gazu rocznie na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody dla czteroosobowej rodziny.

Druga to wybór rozmiaru zbiornika. Znając potencjalne średnioroczne zużycie, pomnóż je przez jeden i dwie dziesiąte. Wielkość zbiornika powinna być taka sama lub większa niż osiągnięty wynik, aby gazu wystarczyło Ci na minimum rok. To z kolei pozwoli Ci upolować najlepszą cenę.

Trzecia to lokalizacja zbiornika. Zbiorniki LPG muszą być umieszczane w odpowiednich odległościach od budynków, granic działek i innych potencjalnych zagrożeń, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czwarta kwestia, którą musisz wziąć pod uwagę, to koszt gazu – teraz i w przeszłości. Przy zakupie zbiornika na własność, możesz również wybierać między dostawcami, oferującymi najkorzystniejszą cenę.

Piąta to koszt wykonania instalacji. Waha się on pomiędzy trzynaście a dwadzieścia jeden tysięcy złotych, w zależności od wielkości instalacji i zakresu prac.

Szósta to serwis i utrzymanie. Podobnie jak wszystkie systemy grzewcze, systemy LPG wymagają regularnej konserwacji, aby działać efektywnie i bezpiecznie.

Siódma to zakup lub dzierżawa. Dzierżawa jest zwykle tańsza na początku inwestycji, jednak w długim okresie generuje wysokie koszty. Dlaczego? Ponieważ dzierżawiąc zbiornik, skazujesz się na jednego dostawcę, który dzięki jednostronnej umowie ma prawo naliczać Ci gaz w cenach dużo wyższych niż rynkowa. Zakup zbiornika zwraca się zazwyczaj już po trzech latach w stosunku do dzierżawy, więc jest lepszym i bardziej ekonomicznym wyborem.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o ogrzewaniu domu LPG, zasubskrybuj mój kanał, klikając w dzwoneczek. Zachęcam również do zadawania pytań na temat przydomowych instalacji w komentarzach.

Zobacz film:

Tomasz Szultka

CEO / bloger / specjalista

Nazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.

Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zobacz także

Masz pytanie o instalacje?

Nie możesz znaleźć odpowiedzi w żadnym odcinku?
Napisz do mnie.