Wymiana pompy ciepła na gaz – sposób na oszczędność w ogrzewaniu
Coraz częściej odzywają się do mnie osoby zainteresowane montażem instalacji gazowej ze zbiornikiem na własność, do swojego nowego domu, w którym zaprojektowali pompy ciepła. Co trzeba w tej sytuacji zrobić, żeby wprowadzić taką zmianę? O tym w dzisiejszym odcinku.
Najczęstszym powodem do zmiany jest słuszna obawa przed wysokimi rachunkami zimą – wtedy, kiedy pompa ciepła wspomaga się grzałkami elektrycznymi, w celu uzyskania odpowiedniej ilości energii cieplnej. Jak już niejednokrotnie mówiłem, przez zawyżone współczynniki COP podawane przez nierzetelnych producentów, rachunki za prąd użytkowników pomp ciepła potrafią kilkukrotnie przewyższać te, których się spodziewali.
Strach przed podwyżkami cen prądu to kolejna dość oczywista i słuszna obawa. Coraz więcej jest informacji w sieci, oraz tych przekazywanych pocztą pantoflową, że pompa ciepła była dobra, kiedy była wspomagana fotowoltaiką na starych zasadach – czyli w momencie, kiedy nadwyżka wyprodukowanej energii była sprzedawana do sieci po cenie zakupu, tworząc wirtualny magazyn energii. Obecnie magazyn energii może być jedynie fizyczny, a to dodatkowe koszty w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, więc zwrot z inwestycji jest bardzo długi.
Czy da się odkręcić plany i zaprojektowaną już pompę ciepła wymienić na gaz? Albo wspomóc się gazem jako dodatkowym źródłem ciepła? Pewnie, że się da!
Co trzeba zrobić?
Możesz zgłosić się do nas ze swoim projektem, a my szybko i kompleksowo zajmiemy się uzyskaniem pozwolenia zamiennego. Ale jest lepszy sposób, dzięki któremu powinieneś zaoszczędzić kilkaset złotych.
Jaki?
Jak najszybciej skonsultuj to z projektantem, który wykonywał Twój projekt i z nim dogadaj zmiany w projekcie. Wykonanie projektu zamiennego u Twojego projektanta to zazwyczaj 500-800 zł. Projektant, który będzie siadał do tematu od nowa, będzie oczekiwał opłaty jak za nowy projekt czyli około 1500 do 2000 zł.
O czym należy pamiętać przy takich zmianach?
Na pewno o tym, że pomieszczenie, w którym będzie kocioł gazowy, różni się technicznie od pomieszczenia, w którym jest wymiennik pompy ciepła. Różni się przede wszystkim potrzebą zainstalowania komina i zamontowania wentylacji grawitacyjnej przy ziemi. Ważne też, żeby pomieszczenie, w którym znajdzie się kocioł, nie było podłączone do rekuperacji. Czemu? Ponieważ w razie nieszczelności i wycieku, do przewodów wywiewnych dostanie się gaz, który po uzyskaniu odpowiedniej mieszanki staje się wybuchowy, no i tragedia gotowa.
Należy również pamiętać, że kocioł nie może znajdować się w pomieszczeniu piwnicznym, chyba, że chociaż jedna ściana tego pomieszczenia jest ścianą zewnętrzną, o posadzce znajdującej się wyżej, niż teren za tą ścianą – to umożliwia odprowadzanie spalin ciężkich. O wszystkich przeszkodach w budowie kotłowni dowiesz się z odcinka, który nagrałem na ten temat. Link zamieszczam w opisie.
Przed zleceniem projektu upewnij się też, że na Twojej działce znajduje się miejsce na umieszczenie zbiornika, a jeśli planujesz zbiornik podziemny należy również spojrzeć w opinię geotechniczną czy dopuszczona jest taka możliwość.
Jeśli jeszcze nie wiesz jaki rodzaj zbiornika wybrać, chętnie Ci doradzę! Skontaktuj się na przykład przez formularz kontaktowy na stronie i opowiedz mi o swoich planach, a ja bezpłatnie odpowiem na nurtujące Cię pytania i podpowiem najlepsze rozwiązanie.
Boisz się, że w domu, który aktualnie budujesz, nie ma komina?
Żaden problem. Kotły gazowe można wyposażyć w komin koncentryczny, który wypuszczany jest na zewnątrz. Trzeba tylko spełnić kilka podstawowych zasad, które omawiam w tym odcinku.
Po przygotowaniu projektu złóż wniosek o wydanie pozwolenia zamiennego i zaczekaj na decyzje ze starostwa. Po wydaniu zgody można już montować zbiornik.
A co jeśli masz już pompę i aktualne rachunki cię przerażają? Czy pompa ciepła może działać w systemie hybrydowym? Może.
Tylko w tym roku zamontowaliśmy kilkanaście instalacji, w których pierwotnie była pompa ciepła, ale klienci zaniepokojeni kosztami dotychczasowego użytkowania zdecydowali się na montaż instalacji gazowej, jako źródła szczytowego, czyli takiego, które uruchamiane jest gdy pompa ciepła nie jest w stanie sama dostarczyć odpowiedniej ilości ciepła do pomieszczenia. Moim zdaniem jest to super hybryda, która z jednej strony jest oszczędna, a z drugiej bardzo bezpieczna i komfortowa, nawet w najzimniejsze dni w roku. Wkrótce na kanale pojawi się case study z takiego montażu oraz rozmowa z inwestorem – jeśli interesuje Cię ten temat, pamiętaj żeby zasubskrybować kanał, żeby nie przegapić tego odcinka!
Daj znać w komentarzu pod filmem jaki system jest według Ciebie najlepszy. Jeżeli budowałbyś teraz dom to z jakiego sytemu byś skorzystał? Postawiłbyś na jedno rozwiązanie, czy użyłbyś jakiejś hybrydy? Jestem bardzo ciekawy Waszych opinii. Sekcja komentarzy jest Wasza.
Tomasz Szultka
CEO / bloger / specjalistaNazywam się Tomasz Szultka. Prowadzę kanał YouTube pt.: „Lekcje Propan Guru”, dzięki któremu dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje finansowe w zakresie zarządzania energią w Twoich nieruchomościach.
Zawodowo jako członek zarządu rodzinnej firmy Romgaz zajmuję się inwestycjami w branży gazu i paliw. Doradzam klientom prywatnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym. Zasubskrybuj mój kanał, aby nie przegapić treści, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!